Na usunięcie z terenu miasta plakatów było aż 30 dni. Już od tygodnia nie powinno być śladu po kampanii wyborczej.
- Na święta przyjechała do nas rodzina z drugiego końca Polski, a osiedle szpeciły mokre, poszarpane ulotki wyborcze. Ktoś powinien za to odpowiadać i posprzątać ten bałagan - skarży się Anna Głuch z Chrzanowa.
Zobacz także: Olkusz: kościół nie darował gminie odsetek od długu
W przypadku gdy wybory zakończyły się pierwszą turą, a tak było w Chrzanowie, plakaty powinny zniknąć najpóźniej po upływie miesiąca. Tymczasem na ul. Kardynała Wyszyńskiego, przy Zespole Szkół nr 2, wciąż wiszą zdjęcia wyborcze Haliny Chodackiej, kandydatki PiS, oraz ulotka kandydata Platformy Obywatelskiej.
- Nie mogę pojąć, dlaczego osoby kandydujące w wyborach nie usunęły jeszcze swoich plakatów - dziwi się Jakub Bober. - Przecież to nie wymaga wielkiego wysiłku. Do rozwieszania byli chętni, a teraz nie ma kto posprzątać.
Obowiązek usunięcia plakatów wyborczych ciąży na pełnomocnikach komitetów wyborczych. Jeśli nie wywiążą się oni z zadania w terminie, burmistrz miasta czy wójt gminy może postanawić o usunięciu plakatów na koszt pełnomocnika konkretnego komitetu wyborczego.
Za niedotrzymanie terminu ściągnięcia ulotek i plakatów wyborczych grozi także grzywna w wysokości od 20 do 5000 zł.
Burmistrz Chrzanowa nie chce podejmować żadnych drastycznych kroków.- Na razie będę apelował o usunięcie plakatów - mówi Ryszard Kosowski. Sam bije się w piersi. - Widziałem nawet własny plakat, jak więc mam innych karać?
Obiecuje dla przykładu szybko swoją podobiznę ściągnąć.
Także Olkusz wygląda, jakby w mieście nadal toczyła się kampania wyborcza. Na słupach ogłoszeniowych nie brak wizerunków ludzi, którzy zasiedli w różnych radach, i tych, którzy przegrali.
Zobacz także: Olkusz: kościół nie darował gminie odsetek od długu
Na płocie odgradzającym remontowaną część Rynku wisi kilka plakatów Jacka Soski, radnego sejmiku małopolskiego. Nic sobie nie robi z obowiązku usunięcia swoich wizerunków.
- Akutat będą jak znalazł przed wyborami do parlamentu - śmieje się. - To samo nazwisko, ta sama twarz, tylko może lista inna.
Jak niewdzięczna to sprawa usunięcie plakatów, wie Łukasz Kmita z komitetu wyborczego Jacka Osucha. Już nie pamięta, gdzie przyklejano ogłoszenia wyborcze.
- Ogłosiliśmy do wyborców apel, by informowali nas, gdzie jeszcze są nieusunięte plakaty. Gdy tylko dostajemy sygnały, zlikwidujemy je. Nie chcemy zaśmiecać miasta - zapewnia.
Trzeba usunąć wszystkie plakaty
Obowiązek usunięcia plakatów i haseł wyborczych oraz urządzeń ogłoszeniowych ciąży na pełnomocnikach wyborczych komitetów wyborczych do 30 dni po dniu wyborów. Zaniechanie wykonania tego obowiązku stanowi naruszenie prawa.
Plakaty i ogłoszenia trzeba usunąć z wszystkich tzw. urządzeń ogłoszeniowych, jak słupy, neony, tablice, billboardy itp. urządzenia służące przekazywaniu różnego rodzaju treści związanych z propagowaniem danego kandydata lub komitetu wyborczego.
Wybierz małopolską miss internetu. Zobacz zdjęcia pięknych dziewczyn!
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Podrobili 17 tys. ton paliwa, staną przed sądem