
NOWY SĄCZ I GORLICE
BINAROWA. Kościół parafialny św. Michała Archanioła
Wnętrze jest galerią sztuki zdobniczej: na stropach znajdują się cenne malowidła z pocz. XVI w., na ścianach barokowe cykle biblijne, zaś w kaplicy unikalna polichromia z 1655 r.

KRAKÓW I OKOLICE
KRAKÓW. Zespół budownictwa drewnianego na Woli Justowskiej
Zespół budownictwa drewnianego na Woli Justowskiej powstał po II wojnie światowej i obecnie składa się z dwóch obiektów: karczmy i spichlerza. Karczmę zbudowano na przełomie XVIII i XIX w. we wsi Pasieki koło Czernichowa na Żywiecczyźnie, a przeniesiono na obecne miejsce w 1948 r.
Jest to budynek przykryty gontowym dachem czterospadowym, z przodu znajduje się podcień wsparty na słupach. Spichlerz pochodzi z 1764 r. ze wsi Trzyciąż koło Wolbromia, na Woli Justowskiej stanął w 1957 r. Jest to nieduży budynek, nakryty czterospadowym dachem o pokryciu gontowym.

ORAWA, PODHALE, SPISZ I PIENINY
DĘBNO PODHALAŃSKIE. Kościół parafialny św. Michała Archanioła
Zbudowany został w 1490 r., wieżę wzniesiono w 1601 r. Jego powstanie wiąże się z działalnością cystersów w Ludźmierzu, ale wiarygodna wzmianka pochodzi dopiero z 1335 r. Ściany kościoła od wewnątrz zdobią unikatowe malowidła - polichromia z XV-XVI w., zawierająca motywy geometryczne i roślinne w układzie pasmowym.

ORAWA, PODHALE, SPISZ I PIENINY
DĘBNO PODHALAŃSKIE. Kościół parafialny św. Michała Archanioła
Wewnątrz kościoła zobaczyć można m.in. późnogotycki tryptyk w ołtarzu głównym z pocz. XVI w., zabytkowy krzyż z 1380 r., unikatowe cymbałki z XV w. oraz tabernakulum z pocz. XIV w. Obiekt w 2003 r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.
Będąc w Dębnie należy koniecznie udać się na spływ przełomem Dunajca. Trasa spływu wiedzie z miejscowości Sromowce do Krościenka lub Szczawnicy.