Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w weekend w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia). Celem tego przedsięwzięcia jest wysłanie jak największej liczby listów do władz w odpowiednich krajach oraz listów wsparcia do osób lub społeczności, których prawa są łamane.
W tym roku na pomoc czeka 11 bohaterów oraz społeczności. Są to m.in.:
- Annie Alfred z Malawi - 10-letnia albinoska jest ofiarą ataków ze względu na lokalne wierzenia. Grozi jej śmiertelne niebezpieczeństwo ze strony osób, które wierzą w magiczną moc jej części ciała.
- Eren Keskin z Turcji - prawniczka i była dziennikarka od wielu lat krytykuje tureckie państwo, za co była wielokrotnie oskarżana. Grozi jej długa kara więzienia.
- Edward Snowden z USA - w 2013 roku ujawnił dziennikarzom dokumenty amerykańskich służb wywiadowczych, ukazując tym samym szokującą skalę masowej inwigilacji. Jego działania wywołały na świecie szeroką dyskusję na temat szpiegowania obywateli, co w efekcie doprowadziło do zmiany przepisów oraz pomogło chronić naszą prywatność. Snowden został oskarżony o sprzedanie wrogom USA tajnych informacji państwowych, za co grozi mu wiele lat więzienia.
W tym roku będziemy pisać także w sprawie polskiej, która dotyczy naruszania praw osób chcących przekroczyć polską granicę w Terespolu. Od kilku miesięcy Amnesty International otrzymuje niepokojące informacje od osób, które starały się przekroczyć granicę szukając bezpieczeństwa w Polsce - osoby poszukujące azylu są zmuszone wracać do Brześcia nawet kilkadziesiąt razy zanim ich wniosek zostanie przyjęty.
Wśród maratonowych bohaterów często mamy osoby, które nie zrobiły nic złego, jednak z różnych względów są prześladowane w swojej ojczyźnie. Szczególnie przykre jest, jeśli to dotyczy dzieci – tłumaczy Anna Siatka, Koordynator Amnesty International w Krakowie. Przykładem jest 10-letnia Annie Alfred, albinoska z Malawi. Niestety w niektórych krajach wierzy się, że części ciała albinosów mają magiczną moc i obserwuje się tam częste ataki na tę grupę osób. Dzięki Maratonowi Pisania Listów możemy pomóc zmienić ten stan rzeczy – podkreśla organizatorka Maratonu Pisania Listów.
Krakowska edycja Maratonu odbędzie się w dn. 5-11 grudnia w kilku miejscach w Krakowie:
5-7 grudnia: Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, ul. Bracka 12 (10.00-19.00)
7-9 grudnia: kawiarnia Pojnarówka, al. Mickiewicza 21B (10.00-18.00)
10-11 grudnia:
- Nowa Prowincja, ul. Bracka 3-5 (11.00-19.00)
- Spółdzielnia "Ogniwo" Kraków, ul. Paulińska 28 (sb: 12.00-20.00, nd: 12.00-19.00)
- Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, ul. Rajska 1 (sb: 9.00-16.00, nd: 9.00-14.00)
- Bonobo Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza, ul. Mały Rynek 4 (15.00-19.00).
Maratonowi będzie towarzyszył pokaz specjalny filmu „A Good American” w Kinie Paradox, 9 grudnia o godz. 21.00.
Listy mogą być pisane w dowolnych językach, a ich adresatami są prezydenci, premierzy i decydenci państw. Każda osoba może napisać dowolną liczbę listów. Uczestnicy Maratonu mogą pisać także listy wsparcia adresowane do bohaterów oraz ich rodzin.