![Marzec to najgorszy miesiąc dla alergików. Sprawdź co pyli [GALERIA]](https://d-art.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/8a/bb/5c8f82c4d8380_o_large.jpg)

Leszczyna
Już od połowy lutego cierpią też ludzie z alergią na pyłki leszczyny. Ale na szczęście to pylenie jest krótkotrwałe – niemal w całej Polsce kończy się już w połowie marca. Najczęstsze symptomy alergii na ten krzew to nieżyt nosa, astma oraz zapalenie spojówek oczu. Czasami pojawiają się także skórne reakcje alergiczne - wypryski i pokrzywki.

Topola
Podobnie jak leszczyna, zaczyna dokuczać uczulonym już od połowy lutego, ale apogeum pylenia przypada właśnie na marzec, a dokładniej na jego drugą połowę – wtedy bowiem kwitną osobniki męskie. Kwitnące od kwietnia do maja odmiany żeńskie produkują o wiele mniej pyłków, co powoduje obniżenie ilości alergenu w powietrzu. Przy okazji warto wspomnieć, że w porównaniu z olchą czy brzozą, topola uczula stosunkowo rzadko i łagodnie – niesłusznie więc jest przez wiele osób uważana za główną przyczynę wiosennych katarów.

Cis
W marcu zaczyna również kwitnąć i, co za tym idzie, pylić to piękne drzewo iglaste. Nie dość, że często uczula, to jeszcze dodatkowo w jego pyłkach znajduje się (wprawdzie w śladowych ilościach, ale jednak) silna trucizna – alkaloid o nazwie taksyna, który może podrażnić błony śluzowe nosa i gardła. Jeśli więc jesteście alergikami i wokół domu macie żywopłot z cisów – możecie spodziewać się, że katar i pieczenie oczu was nie ominie.