Spis treści
O co pyta Unia w ankiecie?
Ankieta skierowana jest do rolników. Można w niej wyrazić opinię dotyczącą procedur związanych z dopłatami, kontrolami czy innymi wymogami, a także przepisów odnośnie żywności i sektora producentów w Unii Europejskiej.
Jak przekazuje Komisja Europejska, pytania są krótkie i obejmą różne aspekty wsparcia udzielanego w ramach WPR. Mogą pojawić się rozważania na temat czasu poświęcanego obowiązkom administracyjnym, wykorzystania urządzeń mobilnych, łatwości wypełniania wniosków, czy też oceny procedur zastosowanych do gospodarstw rolnych. Każdy głos zawiera cenne informacje zwrotne, które pomogą zrozumieć główne źródła obaw rolników w wielu krajach.
O tym, że Zielony Ład wzbudził wiele kontrowersji, świadczy skala protestów przeprowadzanych w ostatnich tygodniach w państwach członkowskich. Choć Bruksela ugięła się i poszła na rękę gospodarzom, wprowadzając część zmian, wciąż jednak wielu przedstawicieli wsi ma wątpliwości, czy przepisy WPR wpłyną na korzyść branży.
Wstępne wyniki badania będą przedstawione w połowie kwietnia, a obszerna analiza pojawi się jesienią. Ma na celu wyjaśnić źródła problemów rolników nie tylko na szczeblu unijnym, ale także krajowym.
Ministerstwo rolnictwa zaprasza do wyrażenia opinii
Do udziału w ankiecie zachęca również resort rolnictwa z ministrem Czesławem Siekierskim na czele.
Zależy mi na tym, żeby opinia polskich rolników na temat obciążeń, z którymi się Państwo borykają w ramach korzystania ze wsparcia pochodzącego ze środków UE, wyraźnie wybrzmiała w dyskusji nad dalszymi zmianami WPR, przekazał.
Kwestionariusz ankiety dostępny będzie na stronie unijnej do 8 kwietnia:
Wypełnij ankietę dot. uproszczeń WPR
W oficjalnym stanowisku ministerstwa wskazano, że każdy głos będzie stanowił uzupełnienie działań rządowych w pracy na rzecz usprawniania i upraszczania WPR.
Źródła: KE, MRiRW
