Matura 2013: maturzyści rozpoczęli pisanie. Na początek język polski [odpowiedzi, arkusze, wyniki]
Wśród tegorocznych maturzystów II LO w Krakowie znalazła się m.in. Klaudia Gawor, uczestniczka programu"X Factor". Młoda wokalistka będzie sprawdzać swoją wiedzę z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego - wszystkie na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Jak sama przyznaje, przed dzisiejszym egzaminem z polskiego denerwuje się chyba najbardziej.
- Pisząc wypracowania cyzeluję każde zdanie, bardzo dbam o styl. I przez to często brakuje mi czasu, by zawrzeć wszystkie kluczowe zagadnienia. A za to dostaje się przecież najwięcej punktów - mówi.
Naukę do matury Klaudia musiała pogodzić z intensywnymi przygotowaniami do kolejnych odcinków programów "X Factor". Nie było łatwo, ale - jak podkreśla - starała się wykorzystać dobrze każdą wolną chwilę. - Mam nadzieję, że pójdzie mi dobrze... i nie doścignie mnie pech. Bo po studniówce nie udało mi się obskoczyć na jednej nodze pomnika Adama Mickiewicza na krakowskim Rynku. Było wtedy tak zimno! - mówi wokalistka. - Dotrzymałam jednak innej maturalnej tradycji. Od studniówki nie ścinałam włosów, więc może to mnie uratuje - dodaje z uśmiechem.
Po maturze Karolina chce zająć się muzyką. Na studia też się wybiera - myśli o filologii włoskiej lub angielskiej. Coraz poważniej zastanawia się również nad Akademią Muzyczną.
MATURA 2013. Język polski poziom podstawowy [ARKUSZE, ODPOWIEDZI, ZDJĘCIA]
Tegoroczna matura tradycyjnie zaczyna się od przedmiotów obowiązkowych, czyli języka polskiego, matematyki i języka obcego. W kolejnych dniach będą odbywać się matury z pozostałych przedmiotów. Egzaminy pisemne dzielą się na część podstawową oraz rozszerzoną. Aby egzamin maturalny był zaliczony, zdający musi uzyskać co najmniej 30 proc. punktów z części podstawowej wszystkich przedmiotów obowiązkowych; część rozszerzona nie jest wymagana do zaliczenia egzaminu. Ponadto zdający musi uzyskać co najmniej 30 proc. punktów z obu obowiązkowych egzaminów ustnych - z języka polskiego oraz wybranego języka obcego.
Jeszcze tylko przez dwa lata maturzyści muszą przygotowywać prezentacje z języka polskiego. Nie wiadomo jednak jak później będzie wyglądał ustny egzamin z polskiego - Ministerstwo Edukacji na razie opracowuje jego koncepcję. Dotychczasową formę prezentacji krytykują niemal wszyscy.
- Z całą pewnością ustny egzamin z języka polskiego jest potrzebny - zaznacza Czesław Wróbel, szef VI LO w Krakowie.
Wielu uczniów oprócz obowiązkowych przedmiotów, zdaje też egzaminy z dodatkowych - wybranych już pod kątem planowanych studiów.
- Maturzyści z naszego regionu najczęściej w tym roku wybierali biologię. To ponad 6,6 tysiąca osób - informuje Piotr Ludwikowski z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie. - Prawie takim samym zainteresowaniem cieszyła się geografia, bo wybrało ją 6 tysięcy osób. Na trzecim miejscu jest wiedza o społeczeństwie, którą będzie zdawać 4 tysiące uczniów.
Spośród 42,5 tys. maturzystów prawie 9 tysięcy przystąpi do matury ponownie. To uczniowie, którzy oblali egzamin w latach poprzednich albo wręcz przeciwnie - zdali, ale chcą teraz poprawić wynik, by np. dostać się na lepsze studia.
Warto podkreślić, że jeśli chodzi o wskaźnik zdawalności matury (liczba osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości w odniesieniu do liczby osób, które przystąpiły do egzaminu), to Małopolska ma jeden z najwyższych w kraju.
**
Zobacz też**
**
MATURA 2012 JĘZYK POLSKI PODSTAWOWY - ARKUSZE I ODPOWIEDZI**
**
MATURA 2012 JĘZYK POLSKI ROZSZERZONY PYTANIA I ODPOWIEDZI **
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+