Matura 2017 Polski: jaki ma wpływ na rozumienie tekstu stylizacja gwarowa (Arkusz, Odpowiedzi)
- Polski był banalny – mówili zgodnie maturzyści z VIII LO w Krakowie. – Nawet polonistka zapytała kolegę, czy nie jest obrażony jej poziomem.
Ale na interpretację wiersza prawie nikt się nie zdecydował. - Nauczyciele mówili nam, że jak mamy wybór, to żeby pisać rozprawkę, bo wiersz na pewno sknocimy – tłumaczyli.
- Ja przeczytałam wiersz, ale był współczesny, nie można się było odnieść do żadnej wcześniejszej epoki, wiec zrezygnowałam z interpretacji – mówi Marysia Mastak z klasy biologiczno-chemicznej VIII LO.
Maturzyści musieli się zmierzyć w sumie z 14 pytaniami. Wśród nich były trzy teksty źródłowe, a do nich pytania. Jeden tekst dotyczył zanikających języków plemienia indiańskiego. W kolejnym zadaniu uczniowie musieli streścić fragment tekstu „Mój dziwny Sienkiewicz”.
- To było trudne, bo tekst zajmował kartkę A4, a my musieliśmy się zmieścić w 40-60 słowach – oceniał na gorąco Piotr Moszkowicz z klasy matematyczno-fizycznej VIII LO.
Mieli też rozpoznać fragment „Wesela” Wyspiańskiego: co to za utwór i czyjego autorstwa. - To akurat było proste, bo naszym patronem jest Wyspiański – mówi Ola Dziurdzia. – Generalnie jestem zadowolona. Problemem było tylko znalezienie argumentów w rozprawce, bo nigdy nie wiadomo, czy przypasują komisji.
Jedno pytanie było z gramatyki.
Dziś przed nimi jeszcze język polski, poziom rozszerzony.
Pytania maturalne/arkusz CKE z języka polskiego pojawią się na naszej stronie, gdy zosdtaną udostępnione przez CKE.
Matura 2017 Polski. "Wesele" Wyspiańskiego na maturze z polskiego (Arkusz podstawowy, Odpowiedzi)
Matura 2017 polski. Teksty do których odnoszą się zadania, zgodnie z podstawą programową mogą mieć charakter popularnonaukowy, publicystyczny lub polityczny. Zadania (matura 2017 polski) w tekście mogą mieć formę zamkniętą lub otwartą. Maturzyści będą mieli do napisania również wypracowanie: cześć arkusza egzaminacyjnego, w której sprawdza się umiejętność tworzenia wypowiedzi argumentacyjnej, zawiera dwa tematy wypracowania do wyboru: jeden wymagający napisania rozprawki, drugi - interpretacji tekstu poetyckiego. Zdający realizuje jeden, wybrany przez siebie temat.
Matura 2017 Polski. Co będzie na maturze z polskiego (Arkusz podstawowy, Matura z Polskiego)
Do egzaminu dojrzałości przystąpiło blisko 284 tys. tegorocznych absolwentów liceów i techników oraz kilkadziesiąt tysięcy osób, które nie zdały matury w poprzednich latach lub chcą poprawić jej wyniki. Do tego w tzw. starej formule zdawać maturę może kilkanaście tysięcy absolwentów z lat 2005-2015.
Matura rozpoczęła się dzisiaj od pisemnej części z języka polskiego. Jutro rano absolwentów szkół ponadgimnazjalnych czeka rozwiązywanie zadań z matematyki na poziomie podstawowym, a po południu kolejny sprawdzian napiszą ci, którzy wybrali na maturze wiedzę o tańcu.
Autor: Joanna Urbaniec
Matura 2017 Polski. Jakie Tematy maturalne na maturze z polskiego (Arkusz podstawowy, Terminarz Matur 2017)
- czwartek, 4 maja - język polski poziom podstawowy (godz. 9), język polski poziom rozszerzony (godz. 14);
- piątek, 5 maja - matematyka poziom podstawowy (godz. 9), wiedza o tańcu poziomy podstawowy i rozszerzony (godz. 14);
- poniedziałek, 8 maja - język angielski poziom podstawowy (godz. 9), język angielski poziom rozszerzony (godz. 14);
- wtorek, 9 maja - matematyka poziom rozszerzony (godz. 9), język łaciński i kultura antyczna poziomy podstawowy i rozszerzony (godz. 14);
- środa, 10 maja - wiedza o społeczeństwie poziomy podstawowy i rozszerzony (godz. 9), informatyka poziomy podstawowy i rozszerzony (godz. 14);
- czwartek, 11 maja - język niemiecki poziom podstawowy (godz. 9), język niemiecki poziom rozszerzony (godz. 14);
- piątek, 12 maja - biologia poziomy podstawowy i rozszerzony (godz. 9), filozofia poziomy podstawowy i rozszerzony;
- poniedziałek, 15 maja - historia poziomy podstawowy i rozszerzony (godz. 9), historia sztuki poziomy podstawowy i rozszerzony (godz. 14);
- wtorek, 16 maja - chemia poziomy podstawowy i rozszerzony (godz. 9), geografia poziomy podstawowy i rozszerzony (godz. 14);
- środa, 17 maja - język rosyjski poziom podstawowy (godz. 9), język rosyjski poziom rozszerzony (godz. 14);
- czwartek, 18 maja - fizyka i astronomia poziomy podstawowy i rozszerzony (godz. 9), historia muzyki poziomy podstawowy i rozszerzony (godz. 14);
- piątek, 19 maja - język francuski poziom podstawowy (godz. 9), język francuski poziom rozszerzony (godz. 14);
- poniedziałek, 22 maja - język hiszpański poziom podstawowy (godz. 9), język hiszpański poziom rozszerzony (godz. 14);
- wtorek, 23 maja - język włoski poziom podstawowy (godz. 9), język włoski poziom rozszerzony (godz. 14);
- środa, 24 maja -języki mniejszości narodowych poziom podstawowy (godz. 9), języki mniejszości narodowych poziom rozszerzony (godz. 14).