https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Matura 2017 Polski rozszerzony. Tematy maturalne na j. polskim (Matura 2017, Arkusz CKE, Lektury)

Redakcja
Matura 2017 Polski rozszerzony. Ruszyły matury 2017. Tradycyjnie maturzyści rozpoczęli maraton od egzaminów z języka polskiego. O godz. 9 rozpoczęła się matura 2017 z j. polskiego z części podstawowej, natomiast o godz. 14 rozpocznie się matura 2017 z polskiego z części rozszerzonej. Jakie będą pytania w tym roku? Z czym przyjdzie zmierzyć się maturzystom? Arkusze CKE oraz odpowiedzi znajdziecie po egzaminach na naszej stronie internetowej: gazetakrakowska.pl. Matura 2017 Polski rozszerzony. Tematy maturalne na j. polskim (Matura 2017, Arkusz CKE, Lektury)

Matura 2017 Polski. Tematy maturalne na maturze z polskiego (Arkusz podstawowy, Matura z Polskiego)

Podczas egzaminu z języka polskiego na poziomie rozszerzonym maturzyści mieli wybór między rozprawką na temat groteski w tekście Wolfganga Kaysera i analizę porównawczą wierszy Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej i Zbigniewa Herberta, których tematem była cnota.

- Wybrałam analizę, bo bardziej komfortowo czuję się w tej formie - tłumaczyła Marysia Mastak z VIII LO. - Tekst o grotesce był bardzo skomplikowany, teza zamiast na początku, to była na końcu. Pomieszkanie z poplątaniem.
Jej kolega Marcin Konieczny wybrał rozprawkę.

- To fakt, ze tekst nie był łatwy, musiałem przeczytać go kilka razy, aby zrozumieć o co w nim chodzi - przyznaje. - Ale wiersze kompletnie mi nie podeszły. Nie potrafiłem wyczuć różnic i powiązań między nimi, nie podobały mi się.
Oboje są jednak dobrej myśli.

- Zdane jest - cieszą się. - Specjalnie trudno nie było. Jutro matematyka. O, to już stres będzie większy - przyznają zgodnie.

Matura 2017 Polski rozszerzony: (Arkusz CKE, Odpowiedzi, Tematy. Lektury)

Do egzaminu dojrzałości przystąpi blisko 284 tys. tegorocznych absolwentów liceów i techników oraz kilkadziesiąt tysięcy osób, które nie zdały matury w poprzednich latach lub chcą poprawić jej wyniki. Do tego w tzw. starej formule zdawać maturę może kilkanaście tysięcy absolwentów z lat 2005-2015.

Matura 2017 Polski rozszerzony. Tematy maturalne na j. polskim (Matura 2017, Arkusz CKE, Odpowiedzi)

W części pisemnej każdy maturzysta obowiązkowo zdaje język polski, matematykę i język obcy na poziomie podstawowym, a w części ustnej - język polski i obcy. Musi też wybrać przynajmniej jeden dodatkowy przedmiot na poziomie rozszerzonym. Najczęściej tegoroczni maturzyści wybierali język angielski (48,9 proc. zdających), geografię (27,9 proc.), matematykę (25,5 proc.).

Matura 2017 Polski rozszerzony: bez smartfonów i maskotek

Przystępujący dziś do matury muszą pamiętać, że na salę nie wolno wnosić smartfonów i telefonów komórkowych. Znalezienie takich urządzeń przy zdającym oznacza unieważnienie egzaminu bez braku możliwości jego powtarzania podczas sierpniowej sesji poprawkowej. Nie można też wnosić maskotek i talizmanów.

Dodatkowy termin dla tych, którzy z uzasadnionych powodów nie będą mogli przystąpić do matury w maju, wyznaczono na czerwiec. Na koniec czerwca znane będą wyniki matury. Między 22 a 25 sierpnia przewidziano poprawki.

MATURA 2017 Polski: minimum 30 proc. punktów [WYNIKI]

Warunkiem otrzymania świadectwa dojrzałości będzie uzyskanie minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych: pisemnych i ustnych z języków polskiego i obcego oraz pisemnego z matematyki (maturzyści ze szkół dla mniejszości także z języka ojczystego) oraz przystąpienie do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Wynik egzaminu z przedmiotu dodatkowego nie będzie miał wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego, służyć będzie tylko rekrutacji na studia.

Matura

Autor: Joanna Urbaniec

Matura 2017 Polski: co pojawiło się na maturze z j. polskiego w ubiegłym roku?
Na maturze z języka polskiego w ubiegłym roku pojawiły się "Dziady" cz. IV: "Czy warto kochać pomimo cierpienia?". Była też "Lalka"

Bolesława Prusa - a dokładnie fragment, w którym Rzecki otrzymuje list zaadresowany do Wokulskiego. Pojawił się także tekst o pisaniu w internecie, gdzie często stosujemy skróty. Pytanie brzmiało, czy takie pisanie skrótami powoduje, że nasz język staje się uboższy. Pojawiła się również analiza wiersza "Dałem słowo" Zbigniewa Herberta. -Pierwszy z egzaminacyjnych tekstów dotyczył interpretacji "Lalki" Prusa, kolejne dwa-netykiety, czyli języka używanego w internecie. Pierwszym tematem pisemnym było wypracowanie nawiązujące do IV części "Dziadów" Mickiewicza, a dokładnie "Czy miłość zawsze musi być źródłem nieszczęścia" - mówiła nam w zeszłym roku Gabriela Mastek z kl. III s XXIV LO w Krakowie.

Matura 2017: Polski, Matematyka, Angielski, Chemia, Biologia, Geografia, Fizyka, Informatyka. Harmonogram egzaminów maturalnych

  • czwartek, 4 maja - język polski poziom podstawowy (godz. 9), język polski poziom rozszerzony (godz. 14);
  • piątek, 5 maja - matematyka poziom podstawowy (godz. 9), wiedza o tańcu poziomy podstawowy i rozszerzony (godz. 14);
  • poniedziałek, 8 maja - język angielski poziom podstawowy (godz. 9), język angielski poziom rozszerzony (godz. 14);
  • wtorek, 9 maja - matematyka poziom rozszerzony (godz. 9), język łaciński i kultura antyczna poziomy podstawowy i rozszerzony (godz. 14);
  • środa, 10 maja - wiedza o społeczeństwie poziomy podstawowy i rozszerzony (godz. 9), informatyka poziomy podstawowy i rozszerzony (godz. 14);
  • czwartek, 11 maja - język niemiecki poziom podstawowy (godz. 9), język niemiecki poziom rozszerzony (godz. 14);
  • piątek, 12 maja - biologia poziomy podstawowy i rozszerzony (godz. 9), filozofia poziomy podstawowy i rozszerzony;
  • poniedziałek, 15 maja - historia poziomy podstawowy i rozszerzony (godz. 9), historia sztuki poziomy podstawowy i rozszerzony (godz. 14);
  • wtorek, 16 maja - chemia poziomy podstawowy i rozszerzony (godz. 9), geografia poziomy podstawowy i rozszerzony (godz. 14);
  • środa, 17 maja - język rosyjski poziom podstawowy (godz. 9), język rosyjski poziom rozszerzony (godz. 14);
  • czwartek, 18 maja - fizyka i astronomia poziomy podstawowy i rozszerzony (godz. 9), historia muzyki poziomy podstawowy i rozszerzony (godz. 14);
  • piątek, 19 maja - język francuski poziom podstawowy (godz. 9), język francuski poziom rozszerzony (godz. 14);
  • poniedziałek, 22 maja - język hiszpański poziom podstawowy (godz. 9), język hiszpański poziom rozszerzony (godz. 14);
  • wtorek, 23 maja - język włoski poziom podstawowy (godz. 9), język włoski poziom rozszerzony (godz. 14);
  • środa, 24 maja -języki mniejszości narodowych poziom podstawowy (godz. 9), języki mniejszości narodowych poziom rozszerzony (godz. 14).

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
komo
Pytania i odpowiedzi do całości: utnie.pl/uuz22
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska