Matura 2020 z j. polskiego. Poziom podstawowy
Na maturze z języka polskiego uczniowie pisali m.in. wypracowanie o elementach fantastycznych w utworach w oparciu o dramat "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Drugim tematem do wyboru była analiza wiersza "Daremne" Anny Kamieńskiej. W województwie małopolskim matury zdaje 31 tys. 835 osób. W tej grupie oprócz tegorocznych absolwentów szkół średnich jest również 5 tys. 39 osób (16 proc.), które ponownie przystępują do egzaminu maturalnego, bo albo w poprzednich latach oblali, albo chcą podwyższyć wyniki (w samym Krakowie takich zdających powtórnie będzie ponad 1,8 tys.).
Matura 2020. "Nie było większego stresu"
- Nie było większego stresu, chyba teraz dopiero jest – mówiły tuż po maturze Karolina i Krystyna, które maturę z języka polskiego zdawały w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.
Jak oceniają maturę i "Wesele"? - Nie była trudna, mogło być gorzej. Były gorsze lektury na liście – mówią zgodnie maturzystki. Najbardziej cieszą się, że nie ma matury ustnej, zwłaszcza z języka polskiego. - Choć angielski bym przygarnęła – zaznacza Krystyna.
Obie maturzystki będą jeszcze zdawać rozszerzoną matematykę oraz biologię i chemię. Karolina chce studiować stomatologię, a Krystyna fizjoterapię i nowoczesne technologii w kryminalistyce.
- Przewidywałam Wesele i rzeczywiście było. Trudne, czy łatwe? Trudno powiedzieć, czekam na wyniki – mówi nam Anita. Przed nią jeszcze rozszerzony polski i WOS.
- Matura była trudna, bo dali "Wesele". Jakoś napisałam, mam nadzieję, że bezie dobrze – dodaje kolejna maturzystka. Rozprawka dotycząca "Wesela" miała temat przewodni: jak wpływa fantastyka na przesłanie utworu.
Maturzyści "ósemki", z którymi rozmawiamy, podkreślają, że zasady reżimu sanitarnego były zachowane. Na głównej auli szkoły egzamin pisało ok. 50 osób, w odpowiednich odległościach od siebie. Było i tak, że w jednej sali lekcyjnej była tylko jedna maturzystka. Uczniowie wchodzili osobnymi wejściami w różne części szkoły, w zależności, w jakiej sali pisali egzamin sali. Cała szkoła była wykorzystana na matury. Pracownicy szkoły pilnowali, aby uczniowie po wyjściu ze szkoły nie gromadzili się w grupach.
Matura z j. polskiego podstawa i rozszerzenie - 8 czerwca
W poniedziałek (8 czerwca) rozpoczynają się matury – z powodu epidemii koronawirusa z miesięcznym poślizgiem. W całej Polsce przystąpi do egzaminów około 272 tys. tegorocznych absolwentów liceów i techników. Matura 2020 przeprowadzana w reżimie sanitarnym jest dla szkół trudną logistycznie operacją, a uczniom funduje dodatkowy stres.
W województwie małopolskim matury będzie w tym roku zdawać 31 tys. 835 osób. W tej grupie oprócz tegorocznych absolwentów szkół średnich jest również 5 tys. 39 osób (16 proc.), które ponownie przystępują do egzaminu maturalnego, bo albo w poprzednich latach oblali, albo chcą podwyższyć wyniki (w samym Krakowie takich zdających powtórnie będzie ponad 1,8 tys.).
Część pisemna egzaminu maturalnego będzie trwać od 8 do 29 czerwca. Części ustnej w tym roku nie będzie. 8 czerwca uczniowie zmierzą się z językiem polskim. O godz. 9 rozpocznie się egzamin z części podstawowej, natomiast o godz. 14 z części rozszerzonej.
- Najmodniejsze fryzury damskie w 2023 r. Prawdziwe hity!
- Tak wyglądał Kraków zaledwie 12 lat temu. Takie życie już nie wróci... [ZDJĘCIA]
- Co wkurza kierowców?
- Tłumy w Energylandii. Zabawa w nowej rzeczywistości! [FOTO]
- Tak karmią w krakowskich szpitalach [ZDJĘCIA OD PACJENTÓW]
- Ile zarabiają pracownicy służby zdrowia? LISTA PŁAC
