Matura Operon 2019 - matematyka. Zadania, polecenia i odpowiedzi
Próbna matura z Operonem z matematyki w zeszłym roku odbyła się 20 listopada. Tego dnia przyszli absolwenci mogli zmierzyć się z poziomem podstawowym o 9:00 i poziomem rozszerzonym o 14:00. Arkusz podstawowy zawierał 34 zadania, a zdający mieli 170 minut na jego napisanie.
Matura Operon 2019: co było na próbnej maturze?
Jak co roku, pierwsze 25 zadań było zadaniami zamkniętymi, gdzie do wyboru były cztery możliwe odpowiedzi. Zakres tematyki zadań był bardzo szeroki: w arkuszu pojawiły się ćwiczenia z pierwiastkami, nierównościami, procentami, funkcjami kwadratowymi czy z dziedziny geometrii.
Przykładowe zadania, którym musieli stawić czoło maturzyści brzmiały następująco:
- Rozwiązaniem równania (2x-5)(3x+2)=(3x+2)(x+5) są liczby: (cztery możliwe odpowiedzi)
- W trójkącie przedstawionym na rysunku sinus kątaostrego "a" jest równy: (cztery możliwe odpowiedzi i grafika)
- Sześciu robotników wykonało pewną pracę w ciągu 6 godzin i 20 minut. Ośmiu robotników pracujących z taką samą wydajnością wykona tę samą pracę w ciągu: (cztery możliwe odpowiedzi)
- Bok trójkąta równobocznego ma długość 8 cm. Odległość środka ciężkości tego trójkąta od jego boków jest równa: (cztery możliwe odpowiedzi).
Matura Operon 2019: matematyka. Zadania otwarte
Druga część arkusza, czyli od zadania 25 do 34, zawierała zadania otwarte, gdzie punktowany był nie tylko wynik - egzaminatorzy, przy sprawdzaniu, zwracają także uwagę na metodę rozwiązania i sposób dotarcia do wyniku. Ta część rozpoczęła się zadaniem, w którym należało rozwiązać nierówność posiadającą nawiasy oraz potęgi.
Zadania otwarte były bardzo zróżnicowane. Pojawiły się polecenia dotyczące nierówności, równań, obliczenia promienia okręgu czy prawdopodobieństwa.
Matura Operon 2019: matematyka, poziom rozszerzony
Z próbną maturą z matematyki na poziomie rozszerzonym uczniowie zmierzyli się 20 listopada 2019 roku o godzinie 14:00. Mogły przystąpić do niego tylko osoby chętne, które wiążą swoją przyszłość z kierunkami ścisłymi i matematycznymi. Dlatego też zadania na poziomie rozszerzonym miały wyższy poziom trudności niż te na podstawie. Arkusz zawierał 16 zadań, z czego 5 pierwszych było zadaniami zamkniętymi, natomiast pozostałe wymagały dłuższej odpowiedzi i przedstawienia metody rozwiązania.
Spośród zadań otwartych, które pojawiły się na rozszerzeniu, można wymienić m.in.:
- zakodowania cyfry jedności z podanego rachunku
- wyznaczenie najmniejszej i największej wartości funkcji
- równania zawierające sinusy i cosinusy
- obliczenie prawdopodobieństwa.
