https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Matura z chemii 2025 - odpowiedzi. Te zadania pojawiły się w arkuszu CKE na egzaminie 16 maja. Uczniowie: "Najłatwiejsze rozszerzenie"

Julia Stankowska
Odpowiedzi, rozwiązania zadań z chemii rozszerzonej 2025
Odpowiedzi, rozwiązania zadań z chemii rozszerzonej 2025 Andrzej Banaś/CKE
Matura z chemii rozszerzonej odbyła się w piątek 16 maja 2025 r. Publikujemy arkusz egzaminacyjny CKE z zadaniami i proponowane odpowiedzi i rozwiązania matury z chemii rozszerzonej. Było ciężko? Pytamy uczniów jak im poszło.

Zobacz arkusz egzaminacyjny CKE z zadaniami. Publikujemy również proponowane odpowiedzi i rozwiązania matury z chemii rozszerzonej, które przygotują eksperci z portalu "Matematyka Gryzie".

Matura z chemii 2025. Co było na egzaminie rozszerzonym? Opinie uczniów

Zapytaliśmy zdających, co sądzą o dzisiejszym egzaminie z chemii rozszerzonej.

- Moim zdaniem egzamin z chemii był łatwiejszy niż inne rozszerzenia, które zdawałam, czyli z matematyki i biologii. Ale jednocześnie w tym roku chemia była trudniejsza niż rok temu na maturze - oceniła po wyjściu z egzaminu Emilia Bieżało, uczennica XLIV Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie.

Spośród ok. 30 zadań maturzystka zapamiętała m.in. pytanie dotyczące gazu LPG letniego i zimowego czy inne - z kinetyki, z podaną tabelką. Emilii udało się rozwiązać wszystkie zadania. Wybiera się na studia na kierunku lekarskim.

Od niektórych zdających usłyszeliśmy, że nie zdążyli rozwiązać wszystkich zadań. Ich zdaniem czasu było za mało.

- Były dwa zadania z regułą Zajcewa i Markownikowa, czyli z chemii organicznej. Wyznaczenie wzoru tlenku, pytania z budowy atomu, sztuczna promieniotwórczość - wymieniała w rozmowie z nami inna z krakowskich maturzystek.

- Według mnie było za mało czasu i nie nie zdążyłem wszystkiego na tym egzaminie zrobić. Niestety, jednego zadania obliczeniowego nawet nie przeczytałem, bo zabrakło czasu. Poziom trudności - powiedziałbym, że był OK. Nie było mega dużo ciężkich zadań, ale dużo liczenia. Trudne były szczególnie równania reakcji w niektórych zadaniach. To mi sprawiło trudność i nie wszystko zrobiłem. Ale w sumie jest OK. Celuję, że napisałem na ponad 70 proc., ale czy tyle będzie? Nie wiem, zobaczymy w lipcu - mówił nam z kolei Michał Góra I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie, który zdawał chemię na poziomie rozszerzonym, ponieważ myśli o studiowaniu medycyny albo fizjoterapii.

Absolwent „Nowodworka” zdawał już wcześniej rozszerzoną biologię i język angielski. - Biologia w tym roku była dużo trudniejsza niż na przykład na próbnej maturze. I była... dziwna, taka nietypowa. A chemia - tak uważam - była była dosyć typowa, klasyczna, nie było rzeczy, które by mnie jakoś zaskoczyły - stwierdził Michał.

Krakowski maturzysta szczególnie zapamiętał z egzaminu z chemii m.in. pierwsze zadanie.

- Trochę miałem z nim problem. To było zadanie ogólnie z budową atomu i trzeba było określać pierwiastki na podstawie informacji wprowadzającej. Na początku nie bardzo wiedziałem, jak to zrobić, ale po chwili zastanowienia wpadłem na rozwiązanie. Trudność sprawiło mi też inne zadanie, za 4 punkty (czyli za największą liczbę punktów), z kinetyki. Trzeba było wyliczyć szybkość reakcji, wartość k i współczynniki w równaniu kinetycznym - relacjonował nam Michał Góra. - Dłużej siedziałem też nad zadaniem chyba przedostatnim, z chemii organicznej.

Maturzysta dodawał, że nastawiając się na wybrane studia, w rekrutacji na które będzie się liczyła biologia i chemia, głównie z tych dwóch przedmiotów uczył się i przygotowywał przez ostatni rok.

Maturzyści chętnie dzielą się opiniami również w internecie. Jak było? Zdania są podzielone:

- Imo spoko ta chemia, kinetyka za 4 punkty mnie wkurzyła, bo mi wychodził współczynnik przy Y jakieś 1,91 i nie wiedziałem czy mogę to przybliżyć do 2 czy nie XDDD w końcu tak zrobiłem, ale reszta zadań taka standardowa, więc CKE się uspokoiło trochę Bogu dzięki – pisze jeden ze zdających.

Co to było?

- bylo mega przyjemne tylko zadania obliczeniowe mnie pokonaly

- nie wierze w to... byla LATWA chemia modlitwy zostaly wysluchane

Chemia rozszerzona 2025

Egzamin z chemii w skali kraju jest na szóstym miejscu pośród najczęściej wybieranych egzaminów z przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym na maturze 2025.

Najczęściej wybieranymi przedmiotami dodatkowymi przez uczniów w Małopolsce w 2025 r. są:

  1. język angielski - poziom rozszerzony - 18 788 zdających

  2. matematyka - poziom rozszerzony - 7 758

  3. język polski - poziom rozszerzony - 5 179

  4. geografia - poziom rozszerzony - 5 013

  5. biologia - poziom rozszerzony - 3 953

  6. chemia - poziom rozszerzony - 1 991

  7. historia - poziom rozszerzony - 1 236

  8. wiedza o społeczeństwie - poziom rozszerzony - 1 159

  9. informatyka - poziom rozszerzony - 907

  10. fizyka - poziom rozszerzony - 872

  11. język angielski - poziom dwujęzyczny - 757

  12. historia sztuki - poziom rozszerzony - 414

  13. język niemiecki - poziom rozszerzony - 238

  14. filozofia - poziom rozszerzony - 128

  15. język rosyjski - poziom rozszerzony - 86.

Jak wygląda matura z chemii?

Egzamin maturalny z chemii składać się będzie z ok. 35 zadań - wśród nich znajdą się: zadania zamknięte (wyboru wielokrotnego, prawda/fałsz, dobieranie), zadania otwarte (uzupełnienie luki w tekście, zapisanie równania chemicznego, podanie nazwy czy narysowanie wzoru związku chemicznego) oraz zadań tzw. rozstrzygnięcia.

Łączna liczba punktów do zdobycia na maturze z chemii wynosi 60 punktów.

Podczas matury z chemii uczniowie będą mogli korzystać z narzędzi, takich jak:

  • przybory do pisania,

  • linijka,

  • kalkulator prosty

  • undefined

Matura 2025 z chemii - przykładowe zadania, arkusze

Aby jak najlepiej przygotować się do egzaminu maturalnego z chemii, warto przejrzeć arkusze z lat poprzednich oraz matur próbnych. Wszystkie arkusze można znaleźć TUTAJ wraz z odpowiedziami. Każdy maturzysta przed egzaminem powinien również zapoznać się ze szczegółowymi informacjami na temat egzaminu, które można znaleźć w informatorze CKE.

Przykładowe zadania z matury rozszerzonej z chemii:

Matura rozszerzona z chemii maj 2022
Matura rozszerzona z chemii maj 2022
CKE
Matura próbna grudzień 2024
Matura próbna grudzień 2024
CKE
Matura rozszerzona z chemii - termin dodatkowy czerwiec 2024
Matura rozszerzona z chemii - termin dodatkowy czerwiec 2024
CKE
Matura rozszerzona z chemii maj 2024
Matura rozszerzona z chemii maj 2024
CKE

Jak zdać maturę z chemii?

Aby zdać maturę w 2025 roku należy uzyskać min. 30% z każdego z egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym (język polski, matematyka, język obcy nowożytny) oraz podejść do egzaminu na poziomie rozszerzonym z wybranego przedmiotu - w tym przypadku będzie to chemia. Przy maturach rozszerzonych w tym roku szkolnym nie ma minimalnego progu zdawalności.

Harmonogram matur 2025

Tegoroczne matury odbędą się w terminie od 5 do 24 maja.

Poniżej prezentujemy harmonogram egzaminów maturalnych na poziomie podstawowym:

  • 5 maja 2025 (poniedziałek), godz. 9.00 -język polski,

  • 6 maja 2025 (wtorek), godz. 9.00 - matematyka,

  • 7 maja 2025 (środa), godz. 9.00 - język obcy nowożytny (do wyboru: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski).

Szczegółowy harmonogram egzaminów dostępny jest TUTAJ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska