ISS widoczna gołym okiem z Krakowa i Małopolski. Warto patrzeć w niebo!
Pierwszy przelot miał rozpocząć się o godzinie 18.39 i miał być widoczny przez sześć minut. - Szukajcie jej początkowo na południowo-zachodnim niebie. Tam zacznie powoli wznosić się ponad horyzont i skieruje się na wschód. Po 6 minutach lotu ISS zniknie w cieniu Ziemi. Podczas tego przelotu osiągnie maksymalną wysokość 60° ponad horyzontem – informował portal Nocne Niebo.

Drugi przelot rozpoczął się o godz. 20.16 i był dużo bardziej widowiskowy. Stacja rozpoczęła swoją podróż po zachodnim niebie i szybko wzniosła się do wysokości 65° nad zachodnim horyzontem. ISS minęła także planetę Jowisz.

- Szczególnie drugi przelot we wtorek, o jasności -3,6 mag i wysokości aż 65°, zapowiada się imponująco. Warto zapisać daty i godziny – ISS zawsze pojawia się punktualnie – podkreślał portal Nocne Niebo.
ISS czyli Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Co o nie wiemy?
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, znana jako ISS, to pierwsza stacja kosmiczna zbudowana przez wiele krajów. Składa się z 16 (z docelowo 17) modułów i może pomieścić siedmiu członków załogi. Pierwsza załoga zamieszkała tam w 2000 roku. Stacja jest zasilana energią słoneczną i służyła jako miejsce transportu astronautów za pomocą amerykańskich wahadłowców i rosyjskich statków kosmicznych Sojuz. Po wycofaniu wahadłowców w 2011 roku, astronautów przewoził amerykański statek Crew Dragon firmy SpaceX od 2020 roku.
Na ISS znajduje się sprzęt radiowy do krótkofalarstwa, a także własne znaki wywoławcze. W przeszłości były plany zdjęcia stacji z orbity, ale finansowanie zostało przedłużone przez administrację prezydenta Obamy do 2020 roku, a potem potencjalnie nawet do 2028 roku. ISS jest na tyle duża i jasna, że jest widoczna z Ziemi jako jasny obiekt na nocnym niebie.
Zobacz film z wcześniejszej obserwacji przelotu ISS nad Polską:
