Dzieło zwyciężyło w sekcji "Tydzień krytyki". Jego reżyserka pochodzi z Tarnowa. To muzyczny film dokumentalny poświęcony historii Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Jego bohaterem jest Eugeniusz Rudnik - inżynier dźwięku, kompozytor i eksperymentator.
- Nie przypuszczałam, że "muzyka robotów" może być odzwierciedleniem ludzkiej duszy. Dopóki nie spotkałam Eugeniusza Rudnika - powiedziała w jednym z wywiadów Zuzanna Solakiewicz.
To był bodziec do stworzenia filmu stanowiącego próbę interpretacji muzyki, a nie jej ilustracji. - A gdyby tak zrobić film, w którym to dźwięk prowadziłby obraz? - zastanawiała się Solakiewicz. I tak powstało "15 stron świata", które przynosi odpowiedź na pytanie: "jak pokazać dźwięk?".
To niejedyny polski akcent na festiwalu. Z nagrodą ze Szwajcarii wyjechał także Piotr Złotorowicz, który wyreżyserował "Matkę Ziemię". Twórca konkurował w Locarno z 26 filmami w międzynarodowym konkursie "Pardi di domani". Za film otrzymał wyróżnienie Jury Młodych.
Jego dzieło to dyplomowy krótkometrażowy film fabularny, dramat psychologiczny. Wyróżniają go elementy mistyczne, zakorzenione w mitologii polskiej wsi. Maciek (Dariusz Przybył) - główny bohater filmu - nie jest już chłopcem, ale jeszcze nie stał się mężczyzną. Chce zaspokoić ambicje ojca (Mirosław Baka) i tak jak wszyscy w rodzinie - zostać rzeźnikiem. Jest jednak zbyt wrażliwy, żeby zadać cierpienie zwierzęciu.
Piotr Złotorowicz twierdzi, że chciał uchwycić w filmie Boga ukrytego w przyrodzie.
CO TY WIESZ O WIŚLE? CO TY WIESZ O CRACOVII? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!"
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!