https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Pierce" z Krakowską Nagrodą Filmową Andrzeja Wajdy. Zakończyła się 18. edycja festiwalu kina niezależnego Mastercard OFF CAMERA

Paweł Gzyl
Krakowską Nagrodę Filmową Andrzeja Wajdy zdobyła Nelicia Low za film "Pierce"
Krakowską Nagrodę Filmową Andrzeja Wajdy zdobyła Nelicia Low za film "Pierce" Anna Kaczmarz
Uroczystą galą finałową w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zakończyła się w sobotni wieczór 18. edycja festiwalu kina niezależnego Mastercard OFF CAMERA. Jakie filmy triumfowały w najważniejszych kategoriach konkursowych imprezy?

Jury w składzie: Agnieszka Smoczyńska, Bina Daigeler, Alice Dawson oraz Andrea Riseborough zdecydowało, że Krakowska Nagroda Filmowa Andrzeja Wajdy w Konkursie Głównym „Wytyczanie Drogi” w wysokości 25.000 dolarów za "zniewalający język filmowy tej reżyserki i stworzenie wizualnie głębokiego dzieła, które zostaje z nami na długo po zakończonym seansie", powędrowała do filmu „Pierce” w reżyserii Nelicii Low. Zaś specjalne wyróżnienie za "uchwycenie istoty robienia filmów i stworzenie intymnego, podnoszącego na duchu dzieła" trafiło do Marii Zbąskiej za „To nie mój film”.

- Cieszę się szczególnie, że Krakowska Nagroda Filmowa Andrzeja Wajdy powędrowała do reżyserki filmu „Pierce” - tajwańsko-singapursko-polskiej koprodukcji. To dzieło, które rzadko spotykaną umiejętnością łączy artystyczny, zachwycający wizualnie język z konwencją thrillera. Tym bardziej cieszy fakt, że to debiut - pełen odwagi i wyczucia stylu. Ogromną satysfakcję przyniosło mi również specjalne wyróżnienie dla filmu „To nie mój film”. To ważny gest w stronę rodzimego kina, potwierdzający, że polska kinematografia wciąż potrafi poruszać i być rozpoznawana na arenie międzynarodowej - mówi Grzegorz Stępniak, dyrektor artystyczny festiwalu.

Jury w składzie Dixie Chassay, Allison Gardner i Tonia Noyabrova zdecydowało, że zwycięzcą w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych (nagroda w wysokości 100.000 złotych) został film „Życie dla początkujących” (reż. Paweł Podolski) za "świeżą, zabawną i emocjonalną interpretację gatunku, debiutem, który przemówi do szerokiej publiczności".

- Cieszy mnie to, że zagraniczne jury dostrzegło i doceniło gatunki często pomijane na festiwalach filmowych – komedię i horror, a w przypadku nagrodzonego filmu „Życie dla początkujących” – komedio-horror. To jeden z moich ulubionych gatunków, często niesłusznie marginalizowany w kontekście kina artystycznego, a przecież to właśnie on pozwala z dużą inteligencją mówić o współczesnym świecie - komentuje Grzegorz Stępniak.

Jury Konkursu Polskich Filmów Fabularnych przyznało również nagrody aktorskie – każda w wysokości 10.000 złotych. "Za genialną interpretację scenariusza na najwyższym poziomie i fascynującą podróż od Piotrusia Pana do "Scen z Życia Małżeńskiego" laureatką nagrody dla Najlepszej Aktorki została Agnieszka Dulęba-Kasza za rolę w filmie „Sezony”.

Nagroda dla najlepszego aktora w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych trafiła w ręce Jana Englerta za film „Skrzyżowanie”. Wybrany przez nas aktor dał nam niebywale zróżnicowaną i inspirującą postać. Jego interpretacja człowieka przechodzącego przez trudną życiową sytuację była świeża i poruszająca – czytamy w uzasadnieniu jury.

Zaś "za kreację, która zwiastuje wspaniałą karierę oraz za wniesienie czułości, wrażliwości i humoru do roli Moni" laureatką nagrody Mastercard Rising Star Award została Magdalena Maścianica za rolę w filmie „Życie dla początkujących”.

Laureatką nagrody Female Voice dla Kobiet Filmu wartości 50.000 zł, która jest przyznawana wybitnie uzdolnionym kobietom, na co dzień aktywnie działającym w polskiej branży filmowej została reżyserka Dominika Montean-Pańków za film „Skrzyżowanie” - "za odważny i mocny debiut oraz piękny i zdywersyfikowany wgląd w okres życia, który nieczęsto portretowany jest na ekranie".

Jury FIPRESCI w składzie: Salome Kikaleishvili, Hanna Margolis i Daniel Oliveira przyznało swą nagrodę filmowi „Dobra siostra” w reżyserii Sarah Miro Fischer "za opowiedzenie historii o przemocy i agresji z oryginalnego punktu widzenia, bazującego na czułej relacji rodzeństwa i dającego niuans i moralną niejednoznaczność. Za zrealizowanie mocnego scenariusza z pewnością i dojrzałością".

Nagroda KIPA - Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych dla najlepszego debiutującego producenta otrzymali: Maria Leźnicka i Marcin Kupiecki za film „Sezony”. Wyróżnienie zdobył Maks Sikora za film „Smok Diplodok”.

Nagrodę Publiczności 18. edycji Mastercard OFF CAMERA zdobył polski melodramat „Światłoczuła” w reżyserii Tadeusza Śliwy.

- Tegoroczne nagrody pokazują, że festiwal nie boi się stawiać na nowe głosy, na odważne kino, na różnorodność form i gatunków. To daje mi ogromną nadzieję i napędza do dalszej pracy - podsumowuje Grzegorz Stęniak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska