30 kwietnia 2025 roku w Muzeum Tatrzańskim im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem miał miejsce długo oczekiwany wernisaż wystawa „August Zamoyski. Myśleć w kamieniu”. Po ponad stu latach zakopiańska publiczność po raz pierwszy mogła podziwiać dzieła wybitnego rzeźbiarza, który w latach 1918–1924 mieszkał w Zakopanem.
Wernisaż otworzyła Anna Jarząbek, zastępca dyrektora ds. rozwoju i inwestycji Muzeum Tatrzańskiego, która podkreśliła wyjątkowość tego wydarzenia:
- Bardzo ciekawa postać, trochę zapomniana w związku z czasem PRL-u, związana bezpośrednio z Zakopanem. Jest to dla nas wyjątkowe przedsięwzięcie, dlatego, że widownia zakopiańska czekała na takie wydarzenie od ponad 100 lat - mówiła wicedyrektor Muzeum Tatrzańskiego.
Wystawa prezentuje ponad 100 eksponatów, w tym 24 rzeźby z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie, które odzwierciedlają wszystkie okresy twórczości Zamoyskiego - od formizmu, przez klasycyzm, aż po ekspresjonizm. Obok rzeźb znajdują się także materiały archiwalne, takie jak fotografie, korespondencja, szkicowniki oraz unikatowe filmy amatorskie kręcone przez artystę w latach 1926-1929. Wśród nich znajdują się sceny z życia paryskiej bohemy oraz występy jego przyjaciół, takich jak Stanisław Ignacy Witkiewicz czy Artur Rubinstein.
Dr Anna Lipa, kuratorka wystawy, zaznaczyła znaczenie okresu zakopiańskiego w twórczości Zamoyskiego. - To tutaj uprawiał on skoki narciarskie, biegał na nartach, wspinał się po górach, a także w 1925 roku dokonał słynnego wyczynu - trasę Paryż–Zakopane przejechał rowerem w 21 dni - mówiła.
Wystawa „August Zamoyski. Myśleć w kamieniu” jest dostępna dla zwiedzających w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego przy ul. Krupówki 10 do 28 września 2025 roku. Ekspozycja jest współorganizowana przez Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem oraz Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie w ramach projektu „Zamoyski 2017–2021” .
Dla zainteresowanych dostępny jest także katalog wystawy oraz przewodniki w wersji polsko-angielskiej i dla dzieci.
