98 proc. ankietowanych deklaruje, że zależy im na rozwoju zawodowym, z czego 17 proc. twierdzi, że w bardzo dużym stopniu – wynika z 47. edycji raportu Monitor Rynku Pracy przygotowanego przez Instytut Badawczy Randstad. Jak podkreślają eksperci, ważne jest to, aby dopasować ofertę rozwoju zawodowego do oczekiwań pracowników.
Pracownicy stawiają na rozwój
Ponad jedna trzecia chciałaby mieć możliwość uczestnictwa w szkoleniach i kursach podnoszących umiejętności. Trzy na dziesięć osób oczekuje awansu, zdobywania certyfikatów potwierdzających kwalifikacje oraz uznania ze strony przełożonych lub współpracowników. Dla jednej czwartej ważne jest zdobywanie wiedzy od współpracowników i realizacja bardziej odpowiedzialnych zadań.
Oferta rozwoju zawodowego może być istotnym wyróżnikiem w czasie, gdy konkurencja o pracowników jest silna, a dotychczasowe miejsce pracy w tym aspekcie rozczarowuje pracownika. Tym bardziej że mniej niż połowa ankietowanych uważa, że pracodawcy dbają o ich rozwój zawodowy. Co więcej, jeśli chodzi stricte o rozwój kompetencji, to tylko 34 proc. ma poczucie, że pracodawcy o to dbają, podczas gdy 60 proc. jest przekonanych, że firmy powinny o to dbać. Dlatego pracownicy często biorą sprawy rozwoju zawodowego w swoje ręce – deklaruje tak 95 proc. badanych.
Młode pokolenia na rynku pracy i nowe oczekiwania
– Z międzynarodowego badania Randstad bardzo wyraźnie widać, że nieco inna jest optyka najmłodszych pokoleń na rynku pracy. To między innymi wynika z tego, że są to pokolenia, które nie doświadczyły trudności na rynku pracy – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Mateusz Żydek, Randstadt. – One miały takiego doświadczenia, jak część Polaków z transformacji lat 90., czyli momentu kiedy o pracę było trudno – wyjaśnia.
- Będzie rządowe wsparcie dla kredytobiorców. Co obiecał premier? Kto skorzysta?
- Złe wiadomości dla kredytobiorców. Stopy procentowe w górę. O ile wzrosną raty?
- Waldemar Buda przedstawił szczegóły wsparcia dla kredytobiorców i apeluje do banków
- O ile jeszcze wzrosną stopy procentowe? Jaką decyzję podejmie RPP w maju?
Ekspert podkreśla, że są to osoby, które na rynek pracy wkroczyły, kiedy ta praca tam była i cały czas jest. Jego zdaniem to też sprawia, że "jeśli coś mamy i nie wydaje się to jakimś ogromnym wyzwaniem, to zwracamy się ku innym aspektom, niekoniecznie finansowym".