https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mur cegiełkowy na Wawelu dostał skuteczną ochronę przed wilgocią

Małgorzata Mrowiec
Komisja konserwatorska podczas odbioru prac ratujących mur
Komisja konserwatorska podczas odbioru prac ratujących mur Anna Kaczmarz
Mur biegnie wzdłuż drogi na Wawel. Przylega do skarpy, która jest ze skał przepuszczających wodę. Trzeba było się nim zająć, bo zamakał.

Poprzednio gruntowną konserwację mur przeszedł w latach 90. Jednak co wiosnę pojawiały się na nim wykwity solne, a doraźne prace dawały tylko chwilową poprawę. Postanowiono poszukać nowego rozwiązania. Znaleziono i zastosowano je w 2011 r. na 20 ze 100 metrów muru. W tym roku naprawę dokończono. Mur z cegiełkami był rozbierany i stawiany na nowo, ale już odsunięty od części konstrukcyjnej, na której opiera się skarpa. Pod powierzchnią muru istnieje teraz szczelina, dzięki której woda może odpływać i odparowuje.

Mur cegiełkowy powstał w latach 1921-36. Na cegiełkach są uwiecznione nazwiska darczyńców, którzy wsparli odnowę Wawelu. Tegoroczne prace kosztowały ok. 1 mln zł.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

o
olga
tylko czemu robią to takimi "nowiutkimi" cegiełkami ? czy nie można zamówić cegieł podobnych jakich użyto budując mur ? dlaczego w tak cennym zabytku jakim jest Wawel stosuje się "nowe" śliczne cegiełki w murze obronnym to samo wstawki z nowych cegieł kto na to pozwala gdzie jest konserwator ? można zrobić cegły o wymiarach kształcie z epoki a nie ładować kanciaste nowe "g...a "
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska