FLESZ - Jak bezpiecznie spędzić sylwestra
Murale - w ostatnich latach coraz bardziej popularne - mogą w istotny sposób zmieniać charakter przestrzeni. Podnoszą jej wartość estetyczną i społeczną, stanowią nawet atrakcję turystyczną. Ale też w przypadku niektórych murali padają zarzuty o komercjalizację czy niedbałość w przygotowaniu.
Chcielibyśmy wzorem wielu miast europejskich stworzyć politykę pozwalającą w sposób zintegrowany zarządzać zasobem muralowym w powiązaniu ze wszystkimi warunkami definiującymi przestrzeń miasta historycznego i miasta współczesnego. Zależy nam na sztuce muralowej najwyższej próby, ponieważ mamy świadomość, że jakość artystyczna i wykonawcza murali wiele mówi o kulturze organizacyjnej, przestrzennej i estetycznej tych, którzy miastem zarządzają - mówi Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.
Jak to osiągnąć? Robert Piaskowski przekazuje, że ma zostać wypracowany zestaw rekomendacji oraz wytycznych dla sprawnego zarządzania muralami. - Do współpracy zapraszamy wszystkie osoby i instytucje posiadające doświadczenia w tym zakresie, jak też chcące włączyć się we wsparcie miasta – zachęca.
Chcemy pomóc twórcom murali. Wypracujemy rodzaj przewodnika, który umożliwi artystom uwzględnienie w swoich pracach np. kwestii jakości użytych materiałów, przygotowania ścian i zaplanowania cyklu życia murali, ale także zidentyfikujemy instytucje, które mogą w tym procesie być partnerami dla miasta - mówi z kolei Małgorzata Jantos, przewodnicząca Komisji kultury i ochrony zabytków Rady Miasta Krakowa.
Istotnym powodem podjęcia prac nad polityką muralową w Krakowie jest również wejście w życie tzw. uchwały krajobrazowej. Jej zapisy wprowadzają nowe regulacje dotyczące umieszczania obiektów - w tym murali - w przestrzeni publicznej miasta.
Do prac nad stworzeniem jasnych zasad dla murali w Krakowie miasto zaprosiło Artura Celińskiego i zespół DNA Miasta, którzy od ponad dekady analizują istniejące polityki kulturalne i tworzą nowoczesne narzędzia wspierające rozwój kultury. W prace została zaangażowana również Aleksandra Litorowicz z Fundacji Puszka, pomysłodawczyni i koordynatorka pierwszego ogólnopolskiego badania malarstwa monumentalnego przeprowadzonego przez Instytut Badań Przestrzeni Publicznej ASP w Warszawie w 2016 roku.
Kraków. Nowy mural na rondzie Mogilskim już gotowy. Zobaczci...
We wtorek (15 grudnia) o godz. 11.30 odbędzie się pierwsze seminarium robocze, połączone z debatą ekspercką. Seminarium będzie poświęcone jakości murali. Otworzy je Grzegorz Piątek, krytyk architektury, pisarz, publicysta, z wykształcenia architekt, a w dyskusji wezmą udział: Robert Piaskowski - pełnomocnik prezydenta miasta ds. kultury, Agnieszka Łakoma - plastyk miasta, radna Małgorzata Jantos, Aleksandra Litorowicz - badaczka malarstwa monumentalnego (Fundacja Puszka), Karol Szufladowicz - współzałożyciel Good Looking Studio oraz Artur Wabik - artysta sztuk wizualnych, publicysta, badacz popkultury. Wydarzenie to będzie transmitowane na profilu programu DNA Miasta.
Informacji na temat przebiegu prac nad polityka muralową i możliwości zaangażowania się w ten proces udziela Artur Celiński. Można się z nim skontaktować mailowo pod adresem: [email protected] lub poprzez profil programu DNA Miasta na Facebooku.
Jednym z etapów prac mają być wspólne warsztaty poświęcone identyfikacji wyzwań i oczekiwań, które powinny zostać uwzględnione w polityce muralowej dla Krakowa. Prace nad tą polityką zostaną zakończone na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2021 roku.
- Kraków sprzed niemal stu lat na kolorowych zdjęciach!
- Nowy sklep internetowy Magdy Gessler. Ceny zwalają z nóg. Flaczki za 50 złotych!
- Tropiki zaledwie dwie godziny drogi od Krakowa! [ZDJĘCIA]
- Organizator orgii w Brukseli poszukiwany przez policję z Wadowic?
- Mieszkania w Krakowie dla milionerów. Tak można mieszkać!
- Andrzej Duda jednym telefonem załatwił otwarcie stoków
