https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Baśniowy mural ozdobi ulicę Dworcową w Krakowie

Agnieszka Aulich
Wiosna rozkwitła na ścianie bloku przy Dworcowej 3
Wiosna rozkwitła na ścianie bloku przy Dworcowej 3 Fundacja „Zróbmy sobie Kraków”
Wygląda zjawiskowo! Baśniowa postać i żywe kolory już teraz przyciągają uwagę przechodniów. Otoczenie dworca w Płaszowie zyskało piękny, kolorowy mural. Zobacz, jak sztuka zmienia Kraków!

7 maja o godzinie 17.00 mieszkańcy Krakowa będą mogli wziąć udział w artystycznym święcie ulicy Dworcowej.

Wydarzenie przy Dworcowej 3

Tego dnia odbędzie się oficjalna premiera muralu „Wiosna” autorstwa Mikołaja Rejsa – znanego artysty street artu.

Będzie to okazja do osobistego spotkania z Mikołajem Rejsem oraz do wspólnego, radosnego przeżywania sztuki – szczególnie dla najmłodszych, dla których przygotowano artystyczne animacje, takie jak malowanie buziek motywami graficznymi inspirowanymi muralem, a także możliwość zaprojektowania swojego własnego muralu. Organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców Krakowa – nie tylko miłośników street artu – by zobaczyć, jak „Wiosna” rozkwita nie tylko na murze, ale i w sercach ludzi.

Nowy mural powstał z inicjatywy Fundacji „Zróbmy sobie Kraków”, która została mecenasem projektu. Praca, która już zdobi ścianę przy ul. Dworcowej 3, to coś więcej niż sztuka – jest pomyślana jako manifest wartości, które mają budować nowoczesny Kraków.

Zależało nam, żeby mural był czymś więcej niż tylko obrazem – żeby niósł znaczenie, opowiadał o wartościach bliskich miastu i mieszkańcom. To nasz symboliczny gest – dla Krakowa, dla ludzi, którzy tworzą jego codzienność – podkreśla przedstawiciel Fundacji “Zróbmy sobie Kraków”.

Mural z przesłaniem

Artysta stworzył dzieło, które łączy estetykę z przesłaniem. Mural ma szansę stać się jednym z tych punktów na mapie Krakowa, które nie tylko przyciągają wzrok, ale też skłaniają do refleksji.

Mural „Wiosna” to kobiece uosobienie dobra, siły i troski. Artysta, inspirowany postacią księżniczki Wandy, przedstawił ją jako społeczniczkę, która sieje kwiaty – symbole solidarności, empatii i odpowiedzialności. Jej gesty są ukłonem w stronę wszystkich, którzy działają na rzecz innych: pomagają seniorom, ratują zwierzęta, poświęcają się dla dobra wspólnoty.

- Pragnąłem, by ten mural miał wymiar symboliczny i niósł ze sobą ważne wartości. To hołd dla każdego, kto niesie pomoc bez względu na okoliczności - komentuje Mikołaj Rejs.

Rozpoznawalny na pierwszy rzut oka styl Mikołaja Rejsa wyróżnia się baśniową narracją, żywą kolorystyką i głęboką symboliką, a jego prace często łączą motywy przyrody i elementy folkloru.

Mural powstał z inicjatywy fundacji „Zróbmy sobie Kraków” przy wsparciu Spółdzielni Mieszkaniowej „Kabel”, Ramirent oraz Nonames.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Simion wygrywa I turę wyborów w Rumunii

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska