https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zajrzyjcie na Wita Stwosza w Krakowie: na ogrodzeniu budowy zakwitła sztuka

Agnieszka Aulich
Sztuka uliczna - street art - rozwija się w Krakowie doskonale
Sztuka uliczna - street art - rozwija się w Krakowie doskonale Echo Investment
Powstawała etapami, następnie trzeba było zainstalować ją wysoko. Street art w Krakowie ma się ostatnio bardzo dobrze. Zajrzyjcie na ul. Wita Stwosza, bo tuż obok nowo powstającej inwestycji WITA, sąsiadującej z budynkiem Muzeum AK, powstało coś, co warto zobaczyć na własne oczy.

"Sztuka, która buduje relacje" – tak nazwano nowy mural, który pojawił się na Wita Stwosza w Krakowie.

Na ogrodzeniu inwestycji WITA przy ul. Wita Stwosza pojawiła się praca Zofii Hyjek, wybrana w konkursie „Powitanie to początek relacji” w ramach projektu Galeria rozproszona, który realizuje PZFD Kraków, krakowska ASP, Echo Investment i Archicom oraz Fundacja Tytano.

Praca powstawała przez blisko trzy tygodnie w pracowni artystki i była tworzona etapami. Następnie została przeniesiona i zainstalowana w docelowej lokalizacji, co nie było łatwe, ale się udało. W zamierzeniu artystki to nie tylko sztuka – to sposób budowania wspólnoty.

– Kiedy dowiedziałam się, że praca ma być na zewnątrz i że jest to konkurs na mural, pomyślałam, że to jest coś, co bardzo mnie interesuje. Choć tradycyjna galeria sztuki, szczególnie dla osób, które ukończyły malarstwo, może być traktowana jako cel w ich twórczości, wiąże się z pewną sztywnością i formalnością. Dla mnie o wiele bardziej naturalne jest działanie w przestrzeni miejskiej, gdzie sztuka się nie wywyższa, lecz raczej współistnieje z ludźmi, którzy mogą czuć się komfortowo, patrząc na nią. Chciałabym, żeby mural budził w odbiorcach sympatię, aby mogli spojrzeć na to dzieło i poczuć, że je rozumieją, że jest to coś logicznego, a dodatkowo niosącego pozytywny przekazpodsumowuje pracę nad projektem Zofia Hyjek.

Wielkoformatowy komiks Zofii Hyjek zwraca uwagę nie tylko oryginalną formą graficzną, ale też prostym przekazem – pokazuje, jak wiele znaczą codzienne gesty: uśmiech, spojrzenie czy podanie ręki. Praca oparta jest na kontrastowych kolorach, a jej ważnym elementem są dłonie pokazujące litery alfabetu migowego. To symbol otwartości i zaproszenie do uważnej komunikacji.

Pozytywna w wymowie sztuka, która łączy - nowy mural w centrum Krakowa można już oglądać w galerii pod gołym niebem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Papież Leon XIV: „Pokój dla całego świata"

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska