https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To jeden z najpiękniejszych murali w Krakowie. Dziś oficjalna premiera muralu „Wiosna” na Dworcowej

Agnieszka Aulich
Oficjalne otwarcie muralu "Wiosna" odbyla się w środę 7 maja
Oficjalne otwarcie muralu "Wiosna" odbyla się w środę 7 maja Joanna Urbaniec
Dziś święto ulicy Dworcowej w Krakowie. Dla większości krakowian i turystów do tej pory ulica znaczyła tyle, że prowadziła do dworca kolejowego Kraków Płaszów. Teraz wyróżnia ją mural. Ale jaki! Zobaczcie sami.

Mural z przesłaniem

7 maja 2025 odbyła się oficjalna inauguracja muralu „Wiosna” autorstwa Mikołaja Rejsa. Już kiedy powstawał, baśniowa postać i żywe kolory przyciągały uwagę przechodniów.

Nowy mural powstał z inicjatywy Fundacji "Zróbmy sobie Kraków", która została mecenasem projektu. Praca, która już zdobi ścianę przy ul. Dworcowej 3, to coś więcej niż sztuka – jest pomyślana jako manifest wartości, które mają budować nowoczesny Kraków.

Święto na Dworcowej

Organizatorzy zaprosili wszystkich mieszkańców Krakowa – nie tylko miłośników street artu. Na najmłodszych czekały dodatkowe atrakcje: malowanie buziek motywami graficznymi inspirowanymi muralem, a także możliwość zaprojektowania swojego własnego muralu.

– Zależało nam, żeby mural był czymś więcej niż tylko obrazem; by niósł znaczenie, opowiadał o wartościach bliskich miastu i mieszkańcom. To nasz symboliczny gest – dla Krakowa, dla ludzi, którzy tworzą jego codzienność – podkreśla przedstawiciel Fundacji “Zróbmy sobie Kraków”.

Mural jak baśń

Jaki jest nowy mural? „Wiosna” to kobiece uosobienie dobra, siły i troski.

Mikołaj Rejs to znany artysty street artu. Wyróżnia go styl: rozpoznawalny na pierwszy rzut oka, z charakterystyczną baśniową opowieścią, pięknymi kolorami i głęboką symboliką. Prace Mikołaja Rejsa często łączą motywy przyrody i elementy folkloru.

- Pragnąłem, by ten mural miał wymiar symboliczny i niósł ze sobą ważne wartości. To hołd dla każdego, kto niesie pomoc bez względu na okoliczności - mówi Mikołaj Rejs.

Artysta, inspirowany postacią księżniczki Wandy, przedstawił ją jako społeczniczkę, która sieje kwiaty – symbole solidarności, empatii i odpowiedzialności. To ukłon w stronę wszystkich, którzy działają na rzecz innych: pomagają seniorom, ratują zwierzęta, poświęcają się dla dobra wspólnoty.

Fundacja „Zróbmy sobie Kraków” nie po raz pierwszy sięga po sztukę jako narzędzie dialogu społecznego. Tym razem – przy wsparciu Spółdzielni Mieszkaniowej “Kabel”, firm Ramirent i Nonames udało się stworzyć dzieło, łączące piękno ze szlachetnym przesłaniem. Otoczenie dworca w Płaszowie zyskało perełkę, która przyciąga wzrok. Można zobaczyć, jak „Wiosna” rozkwita na murze i w sercach ludzi.

od 7 lat
Wideo

Cezary Tomczyk o drugim mieszkaniu Nawrockiego

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska