https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To jedno z bardziej klimatycznych miasteczek Małopolski, a trochę w cieniu konkurencji. Blisko Krakowa!

Agnieszka Aulich
Ciekawe, ładne miejsce na wycieczkę blisko Krakowa? Polecamy Dobczyce!
Ciekawe, ładne miejsce na wycieczkę blisko Krakowa? Polecamy Dobczyce! Agnieszka Aulich
Idealne miejsce na wycieczkę, tak blisko Krakowa - to tylko 30 km. Dobczyce to miejsce z historią, którą chętnie się dzielą. Trochę w cieniu bardziej popularnych sąsiadów, takich jak Wieliczka czy Myślenice, Dobczyce to jedno z bardziej klimatycznych miasteczek Małopolski.

Dobczyce są urocze. Jest gdzie pospacerować. Dobczyce to nie tylko Rynek i zapora, ale i niedawno odnowiony park miejski oraz... pyszne lody, o smaku i jakości których najlepiej świadczy gigantyczna kolejka, szczególnie w weekendy.

Obdarzone wieloma punktami widokowymi trasy spacerowe są bezpieczne i łagodne, nawet dla dzieci czy osób o ograniczonej sprawności.

Co warto zobaczyć w Dobczycach?

Na pewno wielu kojarzy z Dobczycami zaporę i zamek górujący nad wodami Zalewu Dobczyckiego. Akurat w zamku trwają prace budowlano-rekonstrukcyjne, za to możemy przespacerować się widokową ścieżką, wiodącą od kościoła pw. Jana Chrzciciela, mijając niewielki, ale uroczy skansen, przypominający, jak wyglądało kiedyś życie na wsi, i wzdłuż jeziora udać się w stronę baszty, delektując się wiatrem we włosach i widokiem na zalew i góry Beskidu Wyspowego.

Malownicza ścieżka prowadzi w stronę murów Starego Miasta z XIV i XV w. - to fragmenty murów obronnych, bramy wjazdowej i baszt. Co ciekawe, pozostałości fortyfikacji zostały zabezpieczone już w roku 1901 (!) przez Towarzystwo Galicyjskie, ale na prace konserwatorskie i rekonstrukcyjne mury czekały aż do lat dwutysięcznych.

Można też korzystać ze ścieżek spacerowych na wzgórzu, m.in. w otoczeniu kościoła pw. Jana Chrzciciela z wyjątkowo piękną dzwonnicą. W środkowej arkadzie dzwonnicy znajduje się dzwon „Jan” o średnicy 105 cm. Jest najstarszy - pochodzi z 1504 roku. Pozostałe dzwony zostały odlane współcześnie, w sławnym zakładzie braci Felczyńskich w Przemyślu.

Spacerem po koronie zapory najlepiej albo rozpocząć, albo zakończyć naszą wycieczkę po Dobczycach. Dlaczego? Otóż wejście jest nie od strony zamku, ale od ul. Budowlanych w Dobczycach. Wstęp na koronę zapory jest za darmo.

Zapora jest dostępna:

  • od 1 października do 30 kwietnia (tylko w soboty i niedziele) od godz. 11 do 16,

  • od 1 maja do 30 września (codziennie) od godz. 11 do 21.

Przypomnijmy, że bezcenny zbiornik wody pitnej dla Krakowa - zapora na rzece Rabie - powstała w 1986 roku. Liczy sobie 30 m wysokości i 617 m długości. Ze względów sanitarnych miejsce nie jest dostępne turystycznie, choć co jakiś czas temat powraca.

Dla amatorów jednośladów powstały nowe ścieżki rowerowe. Trasy żółtej i zielonej ścieżki rowerowej zaczynają się przy siedzibie dobczyckiego Oddziały PTTK (ul. Podgórska). Szlak żółty poprowadzony jest w taki sposób, aby pokazać zwiedzającym go turystom najciekawsze miejsca gminy i miasta Dobczyce aż do Gdowa. Z kolei zielony szlak rowerowy prowadzi w kierunku dworu w Sierakowie. Obie trasy biegną głownie drogami asfaltowymi, trochę szutrowymi i polnymi. Widoki - urywają głowę!

Do Dobczyc można dojechać transportem publicznym. Busy z dworca MDA w Krakowie (ul. Bosacka) kursują dość często.

Dla zmotoryzowanych dostępne są parkingi:

  • przy ul. Podgórskiej (u podnóża wzgórza zamkowego),

  • w samym centrum Dobczyc, za ośrodkiem zdrowia (wjazd od ul. Piłsudskiego).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Turystyka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska