
Ogród Marzeń i Muzeum Kwiatów w Popowicach
Ogród otwarty jest dla zwiedzających, po wcześniejszym umówieniu, codziennie od godz. 8 do zmroku (w czasie śnieżnych zim i silnego wiatru ogród jest zamknięty). Znajduje się w nim ponad 3 tysiące roślin, z czego 600 zostało opisanych na metalowych tabliczkach nazwą polską i łacińską. Jest tu m.in. staw ze strumykiem, ogród japoński, Aleja Róż i Muzeum Kwiatów – dom zielarki, w którym prezentowane są tkaniny, ubiory, naczynia, książki i inne przedmioty związane z kwiatami, będącymi motywami dekoracyjnymi.
Adres: Popowice 67,
33-340 Popowice
Kontakt: 694 860 015

Zagroda Lachowska „Kubalówka” w Podegrodziu
Drewniana, lachowska zagroda „Kubalówka” składa się z chałupy, spichlerza i kuźni. Chałupa jest zrębowa. W jej wyposażeniu znajdują się m.in. narzędzia do obróbki lnu i konopi, narzędzia bednarskie, stolarskie, dekarskie, żelazka, jarzma, części uprzęży. W kuchni większą część zajmuje piec z paleniskiem i otworem chlebowym. Są tu tradycyjne sprzęty kuchenne, zdobione meble oraz naczynia ceramiczne. W izbie: łóżka, kredens, zdobione skrzynie, żerdź z tradycyjnymi strojami podegrodzkimi, religijne obrazy, przyozdobione kwiatami z bibuły. W kuźni obok paleniska z miechem i kowadłem znalazły się tradycyjne narzędzia kowalskie.
Adres: 33-380 Podegrodzie 248
Właściciele: Urszula i Krzysztof Bodziony

Muzeum Regionalne Towarzystwa Miłośników Piwnicznej
Znajdziemy tu eksponaty dotyczące Górali Nadpopradzkich (sprzęty, stroje, modele zagród), przedmioty i materiały dot. historii Piwnicznej, pamiątki z okresu Powstania Styczniowego, I i II wojny światowej oraz największa w Polsce kolekcja nart, stworzona i przekazana przez prof. Zbigniewa Bielczyka. Obecnie zbiory liczą ponad 3 tys. obiektów. Muzeum przedstawia też dorobek kulturalny miasta w wymiarze historycznym i współczesnym, w tym rzeźby i obrazy miejscowych twórców.
Adres: Rynek 11
33-350 Piwniczna-Zdrój
Kontakt: 663 937 929

Domowa kolekcja metaloplastyki i prac konwisarskich
Na kolekcję składają się głównie przedmioty z cyny, ale są także wyroby z miedzi. Reliefy „winiarskie” wykonane są na talerzach i płytach metalowych, oprawionych w ramy oraz na kielichach i karafkach, przeznaczonych do picia i podawania wina. Kolekcję udostępnia po wcześniejszym uzgodnieniu jej właściciel.
Nowy Sącz
Właściciel: Maciej Kryj
Kontakt: 511 693 207