Zobacz także: Galeria Trzy Korony Nowy Sącz: ile miasto zarobi na inwestycji?
- Chata Piotra Kwita ocalała, ale jest w górach, w miejscu wyjątkowo niedostępnym - mówi wójt gminy Kamienica Władysław Sadowski. - Był pomysł, żeby na muzeum przyjaciela ptaków przeznaczyć stary budynek zalesiańskiej szkoły, ale też jest mały i na dodatek bardzo zniszczony.
Powstały już dwie koncepcje budynku przyszłego muzeum. Trzecia jest w opracowaniu. Jedna zakłada budowlę z kamienia o bardzo nowoczesnym, prostym kształcie, druga - drewnianą konstrukcję. Każdy z proponowanych obiektów jest na tyle wielki, aby pomieścić zbiory rzeźb i obrazów Kwita oraz wyposażenie z jego chaty znajdującej się w górach. Budynek ma mieć również salę koncertowo-ekspozycyjną.
Niewykluczone, że muzeum Piotra Kwita w Zalesiu pełniłoby też funkcję domu pracy twórczej dla artystów i historyków sztuki z kraju i ze świata.
Inicjatorką utworzenia muzeum Piotra Kwita jest historyk sztuki z Łodzi Małgorzata Sidor, która kilka lat temu mieszkała w sąsiedztwie tego niezwykłego człowieka. Aby rozpropagować postać nieżyjącego, tajemniczego artysty z gór, wydała wespół z samorządem kamienic-kiej gminy i Stowarzyszeniem Twórców Kultury z Łodzi - album "Piotr Kwit" .
W sobotę, podczas XXXII Dni Gorczańskich w Kamienicy, Małgorzata Sidor i wójt Władysław Sadowski zainteresowali budową nowego muzeum marszałka województwa małopolskiego Marka Sowę. Umówili się już na spotkanie, żeby teraz ustalić konkrety wojewódzkiej i unijnej pomocy w realizacji całego przedsięwzięcia.
- To muzeum warto szybko zbudować, ponieważ może się stać kolejną i to sporą atrakcją naszego regionu małopolskiego - przekonuje marszałek Marek Sowa.
Zobacz zdjęcia ślicznych Małopolanek! Wybierz z nami Miss Lata Małopolski 2011!
Kochasz góry?**Wybierz najlepsze schronisko Małopolski**
Urządź się w Krakowie!**Zobacz, jak to zrobić!**
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail