https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakończenie sezonu w sądeckim skansenie. Były pokazy i warsztaty dawnego rzemiosła, a także sceny z „Dziadów”

Alicja Fałek
W sądeckim skansenie można było nauczyć się m.in. tworzyć kwiaty z bibuły
W sądeckim skansenie można było nauczyć się m.in. tworzyć kwiaty z bibuły Damian Radziak
W niedziela, 13 października, oficjalnie zakończono letni sezon turystyczny w Sądeckim Parku Etnograficznym. Muzeum Ziemi Sądeckiej przygotowało dla wszystkich odwiedzających skansen liczne atrakcje. Były pokazy rzemiosła, rękodzieła i prac gospodarskich. Do tego pogadanki etnograficzne i spotkanie ze sztuką.

Zakończenie sezonu turystycznego w sądeckim skansenie

Sądecki Park Etnograficzny choć czynny jest cały rok, to jedynie od maja do połowy października, można w pełni korzystać z atrakcji. Turyści tylko wtedy mogą zaglądać do budynków, które prezentują drewnianą i tradycyjną kulturę ludową Lachów, Pogórzan, Górali Sądeckich a także Łemków, Niemców i Cyganów. W nich przeprowadzane są także pokazy i warsztaty.

Nie inaczej było w niedzielę, 13 października. Na zwiedzających czekały warsztaty teatralne „Opowieści z serca rodziny”. Były pokazy wyrobu kwiatów z bibuły, a chętni mogli sami spróbować je tworzyć. W kościele z Łososiny Dolnej przeprowadzono warsztaty pozłotnicze, w chałupie z Obidzy wyrabiano i prezentowano skrzypce, a w chałupie z Zagorzyna można było wystrugać zabawkę z drewna. Nie zabrakło akcentów kulinarnych i wspólnego przygotowywania pierogów Łomniczańskich oraz pieczenia placków na sodzie i z ziemniaków. Do tego były warsztaty tkania wełnianych rękawic i wyrobu drewnianych kół. W sektorze przemysłu można było zobaczyć jak dawniej przebiegały prace w młynie wodnym i w foluszu.

Stowarzyszenie Górali Nadpopradzkich w szopie kieratowej prezentowało film etnograficzny „Jesień. Nadpopradzki kalendarz dawności’. Była też pogadanka „Szkoły w górach” oraz sceny z „Dziadów” Adama Mickiewicza w wykonaniu Teatru Tej Ziemi.

Zwiedzanie skansenu w Nowym Sączu poza sezonem

Sądecki Park Etnograficzny w Nowym Sączu jest największym muzeum skansenowskim w Małopolsce. Na obszarze 20 ha znajduje się kilkadziesiąt budynków, m.in. zagrody chłopskie, XVII-wieczny dwór szlachecki z unikalną polichromią we wnętrzach, folwark dworski oraz osiemnastowieczne świątynie: kościół rzymskokatolicki, cerkiew greckokatolicka i kościół protestancki. W jednym z sektorów odtworzono zabudowę kolonistów niemieckich z Gołkowic Dolnych, a na skraju lasu małe osiedle cygańskie. Ekspozycja prezentuje zróżnicowanie kulturowe Sądecczyzny. Najnowszą atrakcją jest Miasteczko Galicyjskie z rekonstrukcją niewielkiego placu rynkowego, ratusza, karczmy, remizy strażackiej i domów mieszczańskich.

Zwiedzanie sądeckiego skansenu można rozpocząć od wejścia przy ul. Wieniawy-Długoszowskiego 83 lub od ul. Lwowskiej 226 (wejście przez Miasteczko Galicyjskie). Poza sezonem turystycznym nie można wchodzić do poszczególnych obiektów. Są one zamknięte. Można jedynie udać się na spacer i podziwiać zabytki z zewnątrz.

Funkcjonowanie skansenu w Nowym Sączu od 15 października do 30 kwietnia:

  • otwarte wtorek – niedziela od godz. 9 do 15
  • ostatnie wejście na ekspozycję o godz. 14
  • ostatnie wejście z przewodnikiem o godz. 13.

Sądecki Park Etnograficzny jest nieczynny: w poniedziałki, Wielką Sobotę, pierwszy i drugi dzień Świąt Wielkanocnych. Boże Ciało, 1 i 6 stycznia, 1 listopada, 24, 25, 26 grudnia.

Bilety wstępu do sądeckiego skansenu w okresie 15 października – 30 kwietnia:

  • normalny - 12 zł
  • rodzinny - 40 zł (2 osoby dorosłe + 2 dzieci do 16 roku życia)
  • łączony (zwiedzanie Sadeckiego Parku Etnograficznego i Miasteczka Galicyjskiego) normalny - 18 zł
  • łączony rodzinny - 74 zł (2 osoby dorosłe + 2 dzieci do 16 roku życia)
  • darmowy wstęp we wtorek.

Pustynia Błędowska, czyli największa atrakcja turystyczna w powiecie olkuskim

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska