https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykły nocny spektakl światła i dźwięku z okazji paryskiego jubileuszu na budynku Muzeum Etnograficznego w Krakowie

Piotr Tymczak
27.04.2025 KRAKOW, MUZEUM ETNOGRAFICZNY, MAPING, NZ FOT. ANDRZEJ BANAS / POLSKA PRESS
27.04.2025 KRAKOW, MUZEUM ETNOGRAFICZNY, MAPING, NZ FOT. ANDRZEJ BANAS / POLSKA PRESS Andrzej Banaś
W niedzielę, 27 kwietnia, po zmroku, fasada Muzeum Etnograficznego w Krakowie zamieniła się w hipnotyzujący spektakl światła i dźwięku inspirowany twórczością Józefy Kogut – artystki nagrodzonej w 1925 roku na paryskiej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej.

Multimedialne widowisko, zaprezentowane w niedzielny wieczór, stworzyli Kinga Klisz, Krzysztof i Jonasz Iwaniccy oraz Marcin Oleś. Wydarzenie towarzyszy Cracow Art Week Krakers.

Również w niedzielę, 27 kwietnia, Muzeum Etnograficzne, mieszczące się w dawnym ratuszu kazimierskim przy placu Wolnica, zorganizowało warsztaty kreatywne pt. „Przepoczwarzamy się”, które adresowane są do dzieci i publiczności rodzinnej, polegające na tworzeniu wiosennych strojów owadzich, inspirowanych fantastycznymi kreaturami ze szkiców Józefy Kogut.

Tymi wydarzeniami Muzeum Etnograficzne rozpoczęło obchody Roku Józefy Kogut pod hasłem „Wyobraźnia znaczy wolność”. Planowane warsztaty, spotkania i debaty pozwolą na różne sposoby odkrywania twórczości artystki.

W Dzień Dziecka, 1 czerwca muzeum ponownie zaprosi dzieci, tym razem na kreatywne warsztaty animacji pt. „Poruszeni”, a punktem kulminacyjnym obchodów będzie otwarcie 24 października wystawy pt. „Batikara. Fantastyczna Józefa Kogut”, która zaprezentuje spuściznę artystki, niemal w całości powierzoną muzeum. Wystawa prezentowana będzie w Domu Esterki i potrwa do 30 sierpnia 2026 roku.

Józefa Kogut (1902–1979) – artystka o niezwykłej wyobraźni, mistrzyni rzemiosła artystycznego, najsłynniejsza adeptka Stowarzyszenia Warsztaty Krakowskie (1913–1926). Nagradzana, ceniona, obsypywana zamówieniami, wreszcie – niemal zapomniana. Całe życie związana z Krakowem. Autorka niepowtarzalnych stworów, pnączy, esów-floresów, zachowanych na batikowanych tkaninach i zabawkach, w szkicach i na obrazach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska