https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szansa na uratowanie cennych przyrodniczych obszarów w gminie Oświęcim. Stawy Adolfińskie do dzierżawy przez rybaków

Bogusław Kwiecień
Stawy Adolfińskie zostały przeznaczone do dzierżawy przez rybaków. To szansa na uratowanie ich przed degradacją
Stawy Adolfińskie zostały przeznaczone do dzierżawy przez rybaków. To szansa na uratowanie ich przed degradacją Towarzystwo na rzecz Ziemi w Oświęcimiu / Mateusz Ledwoń i Piotr Rymarowicz
Pojawia się szansa na rozwiązanie problemu degradacji i odrodzenia Stawów Adolfińskich, cennych przyrodniczych obszarów k. Oświęcimia.

Stawy Adolfińskie w gminie Oświęcim do dzierżawy

Temat powrócił przy okazji sprawy żwirowni i związanych z tym terenem planów spółki Krakowskich Zakładów Eksploatacji Kruszywa S.A. Spotkały się one ze stanowczym sprzeciwem mieszkańców Stawów Grojeckich, Grojca, Zaborza i Starych Stawów w Oświęcimiu.

Wtedy mieszkańcy i ekolodzy z Towarzystwa na rzecz Ziemi zwrócili uwagę na już istniejące zagrożenia i postępującą degradację tych wyjątkowo cennych obszarów.

Przedstawiciele Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa zapowiedzieli wówczas m.in., że stawy przeznaczone zostaną do dzierżawy przez rybaków, którzy najlepiej znają się na ich utrzymaniu i zagospodarowaniu.

Niedawno wójt gminy Oświęcim Mirosław Smolarek ogłosił, że KOWR dotrzymał słowa. Przetarg ma odbyć się w najbliższym czasie.

Wykaz nieruchomości zawiera ponad 167 ha w kompleksie stawów hodowlanych Grojec, czyli Stawów Adolfińskich i ponad 21 ha w kompleksie stawów hodowlanych Łęg- Stawy Leśne" - poinformował wójt na swoim profilu FB.

Warunek odrodzenia Stawów Adolfińskich

Piotr Rymarowicz z Towarzystwa na rzecz Ziemi podkreśla, że dla obszarów Stawów Adolfińskich, będących aktualnie w złym stanie, kluczowy jest powrót tam gospodarki rybackiej. Stanowi ona gwarancję ich właściwego utrzymania, a to daje szansę na ochronę siedlisk ptaków.

Stawy Adolfińskie stanowią kluczową ostoję rybitwy białowąsej w Polsce – jednego z głównych przedmiotów ochrony obszaru Natura 2000 Dolina Dolnej Soły - zaznacza Piotr Rymatowicz.

Jak podkreśla, w 2024 roku do lęgów przystąpiło tu aż 12 proc. krajowej populacji tego gatunku. Te wyjątkowe ptaki gniazdują w miejscach z pływającą roślinnością wodną, jak m.in. kotewka orzech wodny, której obecność w kompleksie Stawów Adolfin zapewnia idealne warunki do rozrodu.

Zieloni liczą, że nie powtórzy się sytuacja, gdy na stawach wyłonione do ich zagospodarowania podmioty podnajmowały je kolejnym dzierżawcom. W efekcie doszło do zaniedbań, które negatywnie odbiły się na stanie stawów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Przedstawiciel TnZ przypomina, że trwają jednocześnie prace nad projektem zespołu parkowo-krajobrazowego, który objąłby Stawy Adolfińskie.

Trwa protest przeciwko powstaniu żwirowni

Jednocześnie trwa protest mieszkańców, samorządów i Zielonych przeciwko planom uruchomienia wspomnianej żwirowni. Kolejną odsłoną batalii, której celem jest niedopuszczenie do eksploatacji żwiru na tych obszarach jest przyjęcie przez Radę Gminy w Oświęcimiu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w którym nie będzie miejsca na żwirownię.

Tymczasem spółka z Krakowa w skierowanym w połowie kwietnia piśmie do radnych wnioskuje o dopuszczenie w projekcie MPZP powierzchniowej eksploatacji w granicach projektowanego złoża kruszywa. Powołuje się przy tym na ustawę "Prawo geologiczne i górnicze".

Zobacz także

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska