Rekultywacja pokopalnianych terenów w Libiążu. Południowy Koncern Węglowy planuje kolejne działania na hałdzie
Rekultywacja pokopalnianych terenów to wyzwanie, z którym mierzy i będzie musiało się zmierzyć wiele samorządów w Polsce. I choć w wielu przypadkach to jeszcze odległa wizja, to w przypadku Libiążu działania trwają od kilku lat. Hałda pomiędzy ul. Krakowską, Gromiecką i Dąbrowskiego to rozległy teren, na który trafiają odpady będące efektem działalności górniczej.
Zakład Górniczy "Janina" w Libiążu to kopalnia posiadająca największe złoża węgla w Polsce, szacowane na 2,1 mld ton. Dzięki budowie poziomu 800 metrów, który ułatwił dostęp do wydobycia dotąd niedostępnych zasobów zakład może fedrować do 2049 r. Obecnie jednak mówi się o zdecydowanie szybszym odejściu Polski od węgla, a co za tym idzie szybszym zamknięciem kopalń i elektrowni.
Działalność górnicza mocno wpływa na degradację środowiska naturalnego. Wyzwanie stanowi rekultywacja i zagospodarowanie pokopalnianych terenów. Takowe działania prowadzone są na hałdzie w Libiążu. Obiekt został już uformowany w 98 proc. Teraz musi zostać jeszcze uzupełniony kruszywem w północno-zachodniej części. Kolejnym etapem będzie wykonaniu robót ziemnych, których celem jest wyrównanie i stabilizacja powierzchni, by można było tam przywrócić naturalną roślinność.
W celu obudowy biologicznej tego terenu konieczna będzie rekultywacja biologiczna. Pozwoli ona na przywrócenie odpowiednich warunków dla rozwoju roślin, co zapobiegnie procesom erozyjnym terenu oraz pozwoli wyeliminować problem pylenia.
Technologia prowadzenia robót rekultywacyjnych przewiduje rozścielenie na wierzchowinie, skarpach oraz półkach technologicznych obiektu warstwy materiału mineralno-organicznego, a następnie wysianie na warstwie rekultywacyjnej odpowiednich nasion traw - informuje Południowy Koncern Węglowy S.A.
W tym celu na teren obiektu w poprzednich latach dostarczono specjalnie wybrany grunt, który pozwala na tworzenie warstwy gleby niezbędnej do rozwoju roślin. Dzięki zwiezieniu na teren niemal 25 tysięcy ton gruntu zrekultywowano obszar o powierzchni około 5 hektarów.
Libiąż stał się roślinnym poligonem doświadczonym biorąc udział m.in. w projekcie Recovery, którego celem jest opracowanie sposobu rekultywacji tzw. obiektów unieszkodliwiania odpadów wydobywczych i innych terenów zdegradowanych. Zdobyte doświadczenie przy rekultywacji hałdy w Libiążu ma posłużyć innym.
Dzięki rekultywacji teren hałdy w przyszłości będzie mógł zostać ponownie użytkowany i przeznaczony pod strefę gospodarczą, odnawialne źródła energii (OZE), a część na tereny zielone.
