Atak terrorystyczny w zakładzie Orlen Południe w Trzebini
Symulacja obejmowała wybuch improwizowanego ładunku wybuchowego z materiałem promieniotwórczym tzw. „brudnej bomby”, przewożonego w samochodzie dostawczym.
Według założeń scenariusza, pojazd z ładunkiem został wpuszczony na teren zakładu na podstawie prawidłowych dokumentów przewozowych. Kierowca jednak celowo porzucił pojazd, który wkrótce eksplodował, powodując pożar oraz uwolnienie substancji radiacyjnych - mówi ppłk Marcin Czapeczko z Zarządu Obrony przed Bronią Masowego Rażenia w Inspektoracie Rodzajów Wojsk DGRSZ.
Po wybuchu anonimowy telefon poinformował o obecności materiału promieniotwórczego w ładunku. Szybka reakcja Zakładowej Straży Pożarnej oraz koordynacja z innymi służbami pozwoliły na sprawne opanowanie sytuacji.
Działania służb miały na celu ograniczenie skutków eksplozji, zabezpieczenie terenu oraz ochronę pracowników zakładu i okolicznej ludności - dodaje ppłk Marcin Czapeczko.

Skażenie radioaktywne i koordynacja działania służb
Jednym z głównych celów ćwiczenia była weryfikacja zdolności do współdziałania różnych elementów systemu bezpieczeństwa, w tym Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania. Zdarzenie radiacyjne zostało sklasyfikowane jako zagrożenie „wojewódzkie”, co wymagało zintegrowanych działań na wielu poziomach.
W trakcie ćwiczeń użyto syren alarmowych, aby zapoznać uczestników i okolicznych mieszkańców z procedurami ostrzegania. Trzyminutowy sygnał modulowany ogłaszał początek alarmu, a sygnał ciągły – jego zakończenie.
Wojewoda Małopolski podkreślił znaczenie tego rodzaju działań.
Rafineria Orlen Południe w Trzebini to jeden z kluczowych punktów na mapie przemysłowej Małopolski, a także jeden z obiektów infrastruktury strategicznej. Dzisiejsze ćwiczenie miały na celu weryfikację skuteczności reakcji służb i organów ochrony ludności w przypadku wystąpienia zagrożenia. To także sprawdzenie w praktyce rozwiązań planistycznych, w których uczestniczy wiele komponentów - podkreśla Krzysztof Jan Klęczar, Wojewoda Małopolski.

Ćwiczenia Wspólny Patrol-25
W dniach 4-11 kwietnia w całej Polsce odbywają się ćwiczenia taktyczno-specjalne Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania (KSWSiA) pod nazwą Wspólny Patrol-25. To efekt trzyletnich przygotowań i szkoleń jednostek organizacyjnych wchodzących w skład Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania. To okazja do sprawdzenia możliwości spółdziałania oraz stan przygotowań służb i organów ochrony ludności do realizacji zadań związanych z zagrożeniami CBRN (chemicznymi, biologicznymi, radiologicznymi, nuklearnymi).
