Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Trzebini odbyły się największe ćwiczenia służb mundurowych i ratowników medycznych na południu kraju. Zobacz zdjęcia

Paweł Mocny
Paweł Mocny
Wideo
od 16 lat
Nad Zalewem Chechło w Trzebini odbyły się największe ćwiczenia służb mundurowych i ratowników medycznych na południu kraju. W „Mayday’23” wzięło udział około 750 osób. Celem przedsięwzięcia była ocena i doskonalenie współpracy służb ratowniczych podczas wystąpienia zdarzenia z dużą liczbą osób poszkodowanych. Zgodnie ze scenariuszem ćwiczeń tym zdarzeniem był wybuch materiałów pirotechnicznych podczas koncertu.

"Mayday'23". Wielkie ćwiczenia służb mundurowych i ratowników odbyły się w Trzebini

We wtorek, 10 października nad Zalewem Chechło w Trzebini odbyły się największe ćwiczenia służb mundurowych i ratowników medycznych na południu kraju. Łącznie w „Mayday’23” wzięło udział około 750 osób a w tym: około 340 pozorantów, około 230 ćwiczących, około 80 obserwatorów i około 90 organizatorów.

Głównym celem ćwiczeń była ocena i doskonalenie współpracy służb ratowniczych podczas wystąpienia zdarzenia z dużą liczbą osób poszkodowanych, w szczególności podczas kierowania akcją medyczną, prowadzenia segregacji medycznej, organizowania punktów udzielania pomocy poszkodowanym, kierowania transportem i komunikacją na miejscu zdarzenia we współudziale z pozostałymi jednostkami ratowniczymi obecnymi na miejscu zdarzenia.

- Te ćwiczenia są strategicznie ważne zarówno dla służb państwowych jak i dla ratowników, którzy zgrywają się w czasie tych ćwiczeń i którzy potrafią koordynować akcję ratunkową na dużą skalę. Trzeba podkreślić, że to są największe na południu Polski ćwiczenia i co istotne tak naprawdę my w Małopolsce mieliśmy doświadczenie z wypadkiem masowym. Była to burza na Giewoncie, podczas której trzeba było pilnie ewakuować i hospitalizować osoby poszkodowane – podkreślił podczas ćwiczeń Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita.

"Mayday'23" nad Zalewem Chechło w Trzebini
"Mayday'23" nad Zalewem Chechło w Trzebini Paweł Mocny

O godzinie 16 służby zostały zaalarmowane o zdarzeniu z dużą liczbą osób poszkodowanych, do którego doszło nad Zalewem Chechło w Trzebini. Po dojechaniu na miejsce strażacy, policjanci i ratownicy medyczni musieli zabezpieczyć miejsce zdarzenia oraz udzielić pomocy poszkodowanym. Pozoranci byli ucharakteryzowani w różny sposób. Jedni mieli poważnie zranione kończyny dolne, inni obrażenia głowy. Nie brakowało także „poszkodowanych” z poparzeniami.

Po zakończeniu „Mayday’23” do pracy włączyli się naukowcy, którzy wcześniej obserwowali przebieg ćwiczeń. Ich zadaniem jest ocena zastosowania procedury Ministerstwa Zdrowia dotyczącej postępowania w zdarzeniach z dużą liczbą poszkodowanych, ocena stosowanych zestawów do zabezpieczania zdarzeń z dużą liczbą poszkodowanych, ocena stosowania mobilnego USG w celu oceny stanu poszkodowanych i określenia wpływu na podjęcie decyzji w sprawie priorytetu transportu do właściwego podmiotu leczniczego oraz ocena zastosowania dronów do prowadzenia działań ratunkowych.

"Mayday'23" nad Zalewem Chechło w Trzebini
"Mayday'23" nad Zalewem Chechło w Trzebini Paweł Mocny

W ćwiczeniach udział wzięli: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu, Krakowskie Pogotowie Ratunkowe, Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach, Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe, Śląska Misja Medyczna, Sztab Ratownictwa i Łączności w Częstochowie, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Chrzanowie, Komenda Powiatowa Policji w Chrzanowie, 112 Batalion Lekkiej Piechoty w Oświęcimiu, Miejskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Chrzanowie a także OSP: Kęty, Chrzanów, Brodła, Libiąż, Płoki, Pogorzyce, Grojec, Młoszowa, Regulice i Żarki.

"Mayday'23" nad Zalewem Chechło w Trzebini
"Mayday'23" nad Zalewem Chechło w Trzebini Paweł Mocny

Organizatorem głównym był Szpital Powiatowy w Chrzanowie. Współorganizatorami z kolei byli: Centrum Symulacji i Doskonalenia Zarządzania Bezpieczeństwem “Pro Patria, Pro Civium” Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Stowarzyszenie proobronno-oświatowe „KADET”, Małopolski Urząd Wojewódzki oraz Stowarzyszenie Malta.

Pozorantami byli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Trzebini I Liceum Ogólnokształcącego w Chrzanowie oraz studenci medycyny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska