https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Piece w Oświęcimiu pod lupą urzędników i strażników miejskich. Są mandaty za palenie w "kopciuchach"

Bogusław Kwiecień
Urzędnicy wydziału środowiska i strażnicy miejscy kontrolują w jakich piecach palą oświęcimianie
Urzędnicy wydziału środowiska i strażnicy miejscy kontrolują w jakich piecach palą oświęcimianie Urząd Miejski w Oświęcimiu
Urzędnicy wydziału ochrony środowiska oświęcimskiego magistratu wspólnie ze strażnikami miejskimi kontrolują piece, w których palą mieszkańcy Oświęcimia. Wystawili pierwsze mandaty za korzystanie z zabronionych w mieście i Małopolsce "kopciuchów".

Zakaz korzystania z "kopciuchów" w Małopolsce

Termin wymiany "kopciuchów" na inne źródła ogrzewania minął w Oświęcimiu z końcem 2022 roku. Tym samym zgodnie z uchwałą Rady Miasta wszedł w życie zakaz ich użytkowania. Od maja tego roku ich używania zakazuje także uchwała Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Wielu mieszkańców, korzystając m.in. z różnych form dofinansowania, zdecydowało się likwidację pozaklasowych pieców. Jeszcze pięć lat temu było ich w Oświęcimiu blisko tysiąc. Ich liczba znacznie spadła do niewielu ponad 100.

Urząd zapowiedział bardziej restrykcyjne podejście do tych, którzy ociągają się z ich wymianą. Od jesieni ub. roku prowadzone są kontrole przez pracowników wydziału ochrony środowiska wspólnie ze strażnikami miejskimi. Sprawdzają, czy kotły, którymi ogrzewane są domy spełniają wymogi.

Wytypowaliśmy do kontroli 99 nieruchomości, które mimo obowiązujących przepisów dalej ogrzewane są piecami pozaklasowymi. Sprawdziliśmy już 45 posesji na osiedlu Błonie, Pod Borem, Zasolu i Dwory-Kruki. Nałożyliśmy trzy mandaty karne, pobraliśmy też trzy próbki popiołu do analizy - informuje Sylwia Stachura, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Oświęcimiu.

Jak dodaje, zdarzają się też takie sytuacje, że „kopciuchy” zostały zlikwidowane, jednak nie zostały wykreślone z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Dlatego też na miejscu pracownicy dokonują korekty.

W kolejnych tygodniach kontrole obejmą Monowice, Stare Miasto i Stare Stawy. Wizje lokalne zakończą się pod koniec marca - zapowiada urzędniczka.

Kontrole pojawiają się również w nieruchomościach, w których obok "kopciuchów" jest inna ekologiczna instalacja. Przy tej okazji sprawdzają też, czy źródła ciepła są zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Ponadto kontrolują kompostowniki i szamba.

System dopłat do wymiany pieców w Oświęcimiu

Przy tej okazji urzędnicy przypominają, że w Oświęcimiu działa bardzo korzystny system dopłat do wymiany pieców oraz lokalny program osłonowy, który pozwala zrekompensować osobom o niskich dochodach zwiększenie kosztów ogrzewania z powodu wymiany „kopciucha” na nowe źródło grzewcze.

Więcej informacji o dotacjach można uzyskać w Wydziale Ochrony Środowiska lub pod nr tel. 33 842 91 82 - dodają w oświęcimskim UM.

Intensywne działania antysmogowe trwają w Oświęcimiu od 2019 roku. Plany zakładają, aby do 2030 roku odejść od korzystania z pieców na węgiel.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska