https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Strażnik gminny zaczyna działać w Słomnikach. Zadba o ochronę środowiska, ekologię, recykling i kontrole kopciuchów

Barbara Ciryt
W Słomnikach pracę rozpoczął strażnik gminny. To Dariusz Hylewski. Odbiera gratulacje od burmistrza Pawła Knafla
W Słomnikach pracę rozpoczął strażnik gminny. To Dariusz Hylewski. Odbiera gratulacje od burmistrza Pawła Knafla Gmina Słomniki
W Słomnikach zaczyna pracę strażnik gminny. Został powołany do działań związanych z ochroną środowiska, ma zachęcać mieszkańców do wymiany strych kopciuchów na nowe źródła ogrzewania, kontrolować paleniska, informować i ostrzegać w sprawach związanych z ekologią, recyklingiem, ochroną zwierząt. Podczas spotkania z władzami miasta strażnik gminny Dariusz Hylewski złożył ślubowanie.

Gmina Słomniki jest kolejnym samorządem, który powołał strażnika gminnego, osobę do pilnowania porządku, która wesprze działania urzędników oraz policji. Strażnik został powołany w ramach wdrażania Programu Ochrony Powietrza, który realizuje Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, dofinansowując zatrudnienie strażnika, wyposażenie w sprzęt straży gminnych lub międzygminnych w zakresie przeprowadzanych kontroli, przestrzegania przepisów ochrony środowiska.

Powołanie strażnika gminnego

- To pierwszy strażnik w gminie Słomniki. Wprawdzie kiedyś, przed dziesięcioma laty lub jeszcze wcześniej była w gminie uchwała mówiąca o powołaniu Straży Gminnej, ale nie została wówczas zrealizowana, nigdy dotąd strażnika nie było. Teraz powołujemy na podstawie programu wojewódzkiego, korzystając z dofinansowania - mówi Tomasz Ciałowicz, sekretarz miasta i gminy Słomniki.

Pierwsze spotkanie związane z rozpoczęciem pracy strażnika gminnego odbyło się w drugiej połowie lutego w siedzibie Urzędu Miejskiego w Słomnikach. Wówczas Dariusz Hylewski złożył ślubowanie

- Ślubuję uroczyście służyć Państwu i wspólnocie lokalnej, chronić porządek publiczny i bezpieczeństwo ludzi, przestrzegać porządku prawnego i dyscypliny służbowej, dbać o etykę i dobre imię służby. Tak mi dopomóż Bóg" - wypowiedział słowa przysięgi i otrzymał emblematy strażnika gminnego.

Strażnik rozpoczął pracę od spotkań z sołtysami i zebrań wiejskich, żeby mieszkańcy mogli zapoznać się z jego pracą i żeby jak najlepiej mógł służyć lokalnej społeczności.

Będzie także komendant

- Obecnie pracuje jeden strażnik, ale gmina ogłosiła nabór na kolejnego - tym razem na komendanta Starzy Gminnej w Słomnikach. Będzie uczestniczył w patrolach wraz z pracującym uz strażnikiem, ale także wykonywał inne statutowe prace straży. Obecnie planujemy zatrudnienie komendanta tylko na jedna czwarta etatu - informuje sekretarz Tomasz Ciałowicz.

Jak informują słomniccy urzędnicy obecnie strażnik gminny realizuje działania głownie dotyczące przestrzegania przepisów ochrony środowiska, a w szczególności przepisów ochrony powietrza. prowadząc kontrole w pierwszej kolejności ma informować mieszkańców, edukować, zachęcać do wymiany starych pieców, natomiast grzywny i mandaty będzie nakładał przy najbardziej drastycznych przewinieniach i łamaniu zakazów.

Zadania strażnika w Słomnikach

Strażnik zajmuje się utrzymaniem czystości i porządku w gminie, skupiając się w głównej mierze na ochronie środowiska i edukacji ekologicznej. Działania strażnika mają na celu poprawę jakości życia mieszkańców oraz dbałość o przestrzeń miejską. Do jego zadań należy:

  • kontrola palenisk

  • kontrola przestrzegania przepisów dotyczących ochrony środowiska (np. gospodarka śmieciowa, spalanie śmieci, zbiorniki na nieczystości ciekłe, nielegalne wysypiska)

  • monitorowanie stanu czystości terenów zielonych i zbiorników wodnych

  • interwencje związane z ochroną zwierząt

  • edukowanie mieszkańców z zakresu ekologii i recyklingu.

Postawą prawną czynności kontrolnych w zakresie ochrony środowiska jest art. 379 ustawy prawo ochrony środowiska oraz ustawa o strażach gminnych. Kontrolujący, wykonując kontrolę, jest uprawniony do:

  • wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości, obiektu lub ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6 do 22 - na pozostały teren;

  • przeprowadzania badań lub wykonywania innych niezbędnych czynności kontrolnych;

  • żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania osób w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego;

  • żądania okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z problematyką kontroli (art 379 ustawy prawo ochrony środowiska).

Kontrole prowadzone przez strażnika najczęściej dotyczą ustalenia jaki opał spalany jest w palenisku, piecu oraz kontrolo w zakresie przestrzegania przez właścicieli nieruchomości postanowień ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska