Inwazja smaku i kreatywności
Targ z gminy Wielka Wieś na dwa dni (na piątek i sobotę, 28 lutego i 1 marca) przeniósł się do holu głównego na pierwszym piętrze outletu Factory Kraków. Jak mówi Janusz Bończak, koordynator Wielkowiejskiego Targu to wydarzenie - Kiermasz Wiosenny jest inwazją smaku i kreatywności. Były degustacje lokalnych przysmaków galicyjskiej kuchni oraz występu promującego pieśni regionalne.
Na stoiskach oferowano lokalne produkty i towary, a na warsztatach można było przygotować sobie naturalne kosmetyki, nastrojowe świece oraz wyjątkowe, pyszne herbaty. Do tego zaproszono na wykłady przygotowane przez akademickich nauczycieli filozofii i etyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz panelowe dyskusje dotyczące fairtrade - uczciwego handlu oraz świadomości konsumenckiej. Partnerem wydarzenia jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
W piątek integracja społeczna
Na początek był panel Mądre Wioski, Przedmieścia w Mieście, wspólnotach i integracji społecznej, a do tego prezentacja sołectwa Modlniczka i Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Inicjator.
Nie obyło się bez warsztatów wykonania świec z wosku z dodatkiem olejków eterycznych i warsztatów herbacianych. Dla wszystkich chętnych były darmowe jabłka w ramach akcji "Kupuj świadomie" prowadzonej przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolniczego. Jabłka przywieziono z Raciechowic z powiatu myślenickiego z lokalnego sadu. Tym razem jabłka traktowano jako gadżet reklamowy akcji podobnie jak smycze i długopisy oraz ulotki.
Wykład akademicki „Filozofia uważności”, przeprowadziła prof. dr hab. Joanna Hańderek z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W sobotę świadome wybory
Targ rozpoczął się od panelu i dyskusji Mądre Wioski, Przedmieścia w Mieście. Ponownie były darmowe jabłka od KOWR, prezentacja stoisk oraz warsztaty herbaciane z produkcją naturalnej herbatki, warsztaty kosmetyczne, dzięki którym uczestnicy robili kosmetyki na bazie najlepszych olei, wosków i maseł. Powstały ochronne balsamy do ust i peelingi.
Wykład akademicki „Mądrość wyboru”, przeprowadził prof. dr hab. Leszek Sosnowski. Warto było posłuchać o świadomych wyborach w życiu, realizacji własnych marzeń, analizie działań, ale także o świadomych decyzjach wyborczych, krytycznej postawie podczas wybierania partii, drogi życiowej, w końcu o świadomym handlu i wyborach podczas zakupów. Wykładowca zwracał uwagę na to, że wszystkie wybory i działania mają swoje konsekwencje.
Lokalne smakołyki
Podczas sobotniego targu były występ zespołu lokalnego „Modlniczanki” z repertuarem ludowych pieśni. Dodatkowa atrakcję była degustacja lokalnych produktów, których historię przedstawił radny Modlniczki Tomasz Bielak.
Wśród degustowanych produktów znalazły się: pasztety, smalec, smarowidła z warzyw z pieczywem i ogórkami kiszonymi. Były kiełbasy, śliwki z boczkiem, pasty serowe, placuszki serowe z miodem, ziemniaki i warzywa w różnych formach np.: pieczona rzepa z miodem, babka ziemniaczana z śmietaną, chipsy z rzepy, buraków, marchewki, pasternak z miodem. Propozycje słodkich przekąsek to: pischinger, babka z kaszy krakowskiej, tarta dyniowa oraz przetwory owocowe.
- Nocny pożar pod Krakowem. Paliły się dwa domy i garaż. Osoba utknęła na balkonie
- Dyrektorka małopolskiego szpitala odwołana. Były interwencje i skargi pracowników
- Ruiny będą jeszcze piękniejsze. Zamek Tenczyn z rekordową dotacją
- Ratowanie żab w Dolinie Będkowskiej "Płazom ujdzie płazem". Akcja ochrony przyrody
