Karolina Wróblewska została odwołana ze stanowiska dyrektora Małopolskiego Szpitala Rehabilitacyjnego w Krzeszowicach z dniem 12 lutego 2025 r. Została też zobowiązana, żeby od kolejnego dnia wykorzystać przysługujący jej urlop wypoczynkowy.
Przerwana sześcioletnia kadencja
Na sześcioletnią kadencję dyrektora Karolina Wróblewska została powołana w grudniu 2021 rok. Wcześniej - ponad rok - była zastępcą dyrektora tego krzeszowickiego szpitala znanego jako Ośrodek Rehabilitacji Narządów Ruchu, a potocznie nazywanego balneologią. Do końca kadencji dyrektorce zostało jeszcze ponad dwa lata, ale pełnienie tej funkcji przerwano.
Odwołanie jest jednocześnie wypowiedzeniem stosunku pracy, które nastąpi po upływie trzech miesięcy. Jednak ani dnia dłużej nie będzie pracowała zwolniona szefowa. A to dlatego, że zaczęły się problemy, bo do samorządu wojewódzkiego docierały interwencyjne pisma i informacje o możliwym mobbingu.
- Po wykorzystaniu przysługującego urlopu wypoczynkowego, Pani Karolina Wróblewska zostaje zwolniona z obowiązku świadczenia pracy na stanowisku Dyrektora Małopolskiego Szpitala Rehabilitacyjnego w Krzeszowicach z zachowaniem dotychczasowego prawa do wynagrodzenia - czytamy w uchwale Zarządu Województwa Małopolskiego.
Byłej już dyrektorce przysługuje prawo odwołania do Sądu Rejonowego dla Krakowa - Nowej Huty. Nie wiadomo, czy skorzysta z tego prawa, nam nie udało się skontaktować z Karoliną Wróblewską.
Uniemożliwienie kontroli w szpitalu
Samorządowcy z województwa w uzasadnieniu swojej decyzji o odwołaniu dyrektorki wskazują uniemożliwianie przeprowadzenia zaplanowanej doraźnej kontroli - pomimo kilkukrotnych wezwań. Dyrektorka nie wyraziła zgody na przeprowadzenie anonimowej (standardowej w jednostkach samorządowych) ankiety wśród personelu jednostki.
- Uniemożliwienie przez dyrektora przeprowadzenie zaplanowanych działań, w tym przeprowadzenie przez Departament Audytu i Kontroli anonimowej ankiety dotyczącej ewentualnego występowania działań lub zachowań mających znamiona mobbingu stanowi naruszenie prawa, w tym prawa podmiotu tworzącego do przeprowadzenia kontroli podmiotu leczniczego i wykonywania ustawowego nadzoru - wskazali członkowie Zarządu Województwa.
Kierownik jednostki samorządowej, w tym przypadku dyrektorka szpitala ma obowiązek m.in. zapewnienia warunków i środków niezbędnych do sprawnego przeprowadzenia kontroli, terminowego udzielania wyjaśnień dotyczących przedmiotu kontroli.
Nieprawidłowości i znamiona mobbingu
- Ponadto, w 2024 roku do Marszałka Województwa Małopolskiego wpływały pisma wskazujące na ryzyko wystąpienia nieprawidłowości w zakresie traktowania pracowników Małopolskiego Szpitala Rehabilitacyjnego w Krzeszowicach, w tym dotyczące zachowań wypełniających znamiona mobbingu - czytamy w uzasadnieniu uchwały o odwołaniu dyrektorki.
Pracodawcą pani dyrektor i pracowników szpitala jest samorząd wojewódzki, który ma obowiązek przeciwdziałać mobbingowi.
- Ze względu na ryzyko wystąpienia niewłaściwych zachowań wobec pracowników jednostki, nastąpiła utrata zaufania Marszałka Województwa Małopolskiego jako zwierzchnika służbowego do Pani Karoliny Wróblewskiej. Powyższe okoliczności nie dają gwarancji prawidłowej, rzetelnej realizacji obowiązków jako Dyrektora Małopolskiego Szpitala Rehabilitacyjnego w Krzeszowicach. Opisane uchybienia uzasadniają odwołanie Pani Karoliny Wróblewskiej z powierzonego stanowiska - napisano w uzasadnieniu uchwały Zarządu Województwa Małopolskiego.
- Ruiny będą jeszcze piękniejsze. Zamek Tenczyn z rekordową dotacją
- Powtórne wybory w powiecie krakowskim. Kampania nie obyła się bez wpadek
- Ruszyła budowa węzła na zakopiance pod Krakowem. Duże zmiany dla kierowców i pieszych
- Ratowanie żab w Dolinie Będkowskiej "Płazom ujdzie płazem". Akcja ochrony przyrody
