https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powtórne wybory w powiecie krakowskim. Kampania w jednym okręgu, przebiega ospale, ale nie obyło się bez wpadek

Barbara Ciryt
W powiecie krakowskim w części okręgu nr 4 będą ponowne wybory. Głosowanie już w niedzielę, 2 marca
W powiecie krakowskim w części okręgu nr 4 będą ponowne wybory. Głosowanie już w niedzielę, 2 marca ŁUKASZ KACZANOWSKI/POLSKA PRESS
W powiecie krakowskim będą powtórne wybory, ale tylko w części jednego okręgu. Obejmują sześć obwodów w gminach: Iwanowice, Jerzmanowice-Przeginia, Skała. Głosowanie odbędzie się w niedzielę, 2 marca 2025 r. Do obsadzenia są cztery mandaty, które zostały wygaszone przez sąd po proteście wyborczym. Kampania wyborcza trwa. Jest mało energiczna, obejmuje niewielki obszar, ale wpadki zaliczają komitety i kandydaci.

Cztery mandaty do wzięcia

Sąd Okręgowy w Krakowie po proteście wyborczym, który ciągnął się od kwietnia 2024 r., uznał, że w sześciu obwodach wybory należy unieważnić. Wygaszono mandaty czterem radnym. Są to: Marek Piekara (KW PiS), Grzegorz Kowalik (KW PiS), Katarzyna Kulesa (KW KO) i Janusz Pasternak (KKW Trzecia Droga).

Protest wyborczy złożył Tadeusz Nabagło, kandydat, który nie otrzymał mandatu. Jego ugrupowanie Porozumienie Podkrakowskie zdobyło w wyborach o jeden głos mniej niż Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga, z którego mandat otrzymał Janusz Pasternak. Wątpliwości dotyczyły m.in. tego, czy linie na karcie do głosowania przecięły się, czy nie, ponadto w kilku obwodach z urn wyjęto więcej kart niż wydano wyborcom.

Teraz trwa kampania wyborcza w okręgu nr 4. Cztery komitety zarejestrowały tu łącznie 24 kandydatów. Niektórzy prowadząc kampanię zaliczyli wpadki.

Wpadka z rolką

Jedna wpadka dotyczy wyborczej rolki facebookowej nakręconej w budynku Starostwa Powiatowego w Krakowie. Prawo zakazuje prowadzenia agitacji wyborczej w urzędach. Tymczasem wiceprzewodnicząca Rady Powiatu w Krakowie Monika Motyczyńska i członek Zarządu Powiatu Janusz Pasternak, który jest kandydatem KKW Trzecia Droga nagrali filmik w charakterystycznej sali starostwa i zamieścili na portalu społecznościowym. Wymieniają kandydatów tylko z jednej listy, wiceprzewodnicząca udziela poparcia, a członek Zarządu prosi o głos. Filmik pojawił się w środę. W poniedziałek z oficjalnych profili zniknął, ale nie z sieci.

Co mówi Kodeks wyborczy?

  • Art. 105, paragraf 1. Agitacją wyborczą jest publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób, w tym w szczególności do głosowania na kandydata określonego komitetu wyborczego.

  • Art. 108, paragraf 1. Zabrania się prowadzenia agitacji wyborczej: 1) na terenie urzędów administracji rządowej i administracji samorządu terytorialnego oraz sądów.

Zapytaliśmy uczestników nagrania o tę rolkę.

- Może ta rolka była niedopatrzeniem, jeśli kogoś uraziła, to przepraszamy. Nie mieliśmy na celu wykorzystania budynku starostwa do agitacji. Chodziło o efekt wizualny, bo mapa na ścianie dobrze się prezentuje. Poza tym do budynku starostwa każdy może wejść. Ja nie miałabym problemu z tym, gdyby inni kandydaci nakręcili takie rolki, oczywiście etyczne w swojej wymowie - powiedziała Monika Motyczyńska.

Kandydat na radnego Janusz Pasternak też odniósł się do sprawy.

- Nie jestem prawnikiem, nie znam wszystkich przepisów prawa. Nagranie rolki nie było złym zamiarem. Wykorzystana została ściana z obrazkiem gmin powiatu krakowskiego. To sala spotkań i może z niej korzystać każdy. Nie doszukiwałbym się w tym niczego niestosownego, bo takich zamiarów nie mieliśmy - odpowiedział Janusz Pasternak.

Wpadka z banerem

Pasternak wskazał przy okazji mankamenty kampanii innych kandydatów. Nie powiedział wprost, ale prawdopodobnie chodziło o baner wyborczy Tadeusza Nabagło powieszony w gminie Iwanowice. Zawisł na barierkach przy drodze wojewódzkiej niedaleko szkoły i Urzędu Gminy Iwanowice. Wisiał kilka godzin i został zdjęty.

- Nie ja wieszałam ten baner, ale biorę odpowiedzialność za to. Gdy dowiedziałem się, że jedna z pomagających mi osób zawiesiła baner przy drodze poprosiłem o natychmiastowe zdjęcie. Na drugi dzień zadzwonił do mnie przedstawiciel Zarządu Dróg Wojewódzkich, bo u niego interweniowali pracownicy gminy Iwanowice. Wyjaśniłem, że baner został zdjęty już poprzedniego dnia - mówi Nabagło.

Ustawie o drogach publicznych podlega umieszczenie materiałów wyborczych w pasie drogowym. Jak informują zarządcy dróg, plakaty czy banery wyborcze są traktowane jak reklamy, więc umieszczenie ich w pasie drogowym wymaga zezwolenia zarządcy tej drogi.

Wybory ponowne w okręgu nr 4

Głosowanie będzie w gminach: Iwanowice, Skała, Jerzmanowice-Przeginia w sześciu obwodach obejmujących 11 miejscowości.

Gmina Iwanowice - głosowanie w dwóch obwodach

  • w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 1 w Sieciechowicach (obejmuje: Grzegorzowice Małe, Grzegorzowice Wielkie, Lesieniec, Sieciechowice).

  • w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 6 w Iwanowicach Włościańskich (obejmuje: Biskupice, Iwanowice Dworskie, Krasieniec Zakupny).

Gmina Skała - głosowanie w trzech obwodach (obejmujących pojedyncze miejscowości)

  • w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 5 w Barbarce,

  • w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 10 w Rzeplinie

  • w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 15 w Ojcowie

Gminie Jerzmanowice-Przeginia - głosowanie w jednym obwodzie

  • w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 7 w Czubrowicach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska