https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy rezerwat przyrody pod Krakowem. Aktywiści walczyli o ochronę tego obszaru kilka lat

Barbara Ciryt
Mieszkańcy Kleszczowa i okolicy podczas intensywnych zabiegów o ochronę lasów i utworzenie rezerwatu przyrody. Materiały udostępnione przez obrońców przyrody
Mieszkańcy Kleszczowa i okolicy podczas intensywnych zabiegów o ochronę lasów i utworzenie rezerwatu przyrody. Materiały udostępnione przez obrońców przyrody Anna Wac
Kleszczowskie Wąwozy są nowym, najmłodszym rezerwatem przyrody w Małopolsce. To wyjątkowe miejsce funkcjonuje jako rezerwat od 15 lutego 2025. Znajduje się w Tenczyńskim Parku Krajobrazowym na terenie gminy Zabierzów. O ochronę przyrody w tych wąwozach miejscowi aktywiści walczyli kilka lat.

- Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie utworzył nowy rezerwat przyrody pod nazwą Kleszczowskie Wąwozy. Akt prawny, który przedstawia cele ochrony, granice i mapę rezerwatu przyrody, to zarządzenie w sprawie rezerwatu przyrody Kleszczowskie Wąwozy, podpisane 28 stycznia 2025 r. - poinformowała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie.

Rezerwat przyrody wraz z otuliną

Kleszczowskie Wąwozy to las zbliżony do naturalnego, ze starymi drzewami. Przyrodnicy zwracają też uwagę na bogactwo rzadkich i chronionych okazów zwierząt, roślin i grzybów. Teren jest niemal niedostępny ze względu na wąwozy, wychodnie skalne i strome zbocza.

Dokument dotyczący ochrony przyrodniczej tego obszaru podpisał Rafał Rostecki, dyrektor RDOŚ w Krakowie. Zarządzenie zostało opublikowane 31 stycznia, a w życie weszło po upływie 14 dni, czyli 15 lutego 2025 roku.

Za rezerwat przyrody Kleszczowskie Wąwozy uznany został obszar o powierzchni 63,48 ha. To rezerwat leśny położony w obrębach miejscowości Kleszczów i Nielepice w gminie Zabierzów, w powiecie krakowskim. Dokument RDOS określa także granice rezerwatu oraz granice ustanowionej dla niego otuliny o powierzchni 96,26 ha. Otulina znajduje się w obrębach miejscowości: Kleszczów, Kochanów, Nielepice i Rudawa.

Względy przyrodnicze, naukowe, dydaktyczne

- Celem ochrony w rezerwacie jest zachowanie ze względów przyrodniczych, naukowych i dydaktycznych fragmentu północnego stoku Garbu Tenczyńskiego z licznymi wąwozami i formami skałkowymi, pokrytego zbiorowiskami leśnymi o charakterze półnaturalnym, wraz ze stanowiskami chronionych gatunków roślin, grzybów i zwierząt - czytamy w zarządzeniu regionalnego dyrektora ochrony środowiska Rafała Rosteckiego.

Przypomnijmy, że o ochronę tego obszaru miejscowi aktywiści walczyli od pięciu lat, broniąc go przed wycinką drzew. W ramach walki odbywały się: spotkania w lesie, rozmowy, dyskusje, negocjacje, a nawet protesty, których celem było powstrzymanie wycinki.

Jednak były także głosy przeciwko tworzeniu rezerwatu. Mieszkańcy na zebraniach wiejskich głosowali przeciwko rezerwatowi. Zdania było podzielone. Ostatecznie Lasy Państwowe Nadleśnictwa Krzeszowice powstrzymały wycinkę i poparły utworzenie rezerwatu.

Pozostałe rezerwaty

To jednak nie jedyny rezerwat w tym rejonie. Na terenie gminy Zabierzów, niemal w sąsiedztwie nowego, znajduje się, liczący niespełna 20 ha, rezerwat przyrody Skała Kmity (z pionową skalną ścianą o wysokości 25 metrów), utworzony w 1959 roku w celu ochrony naturalnego krajobrazu przełomu rzeki Rudawy, naskalnej roślinności i lasu.

W okolicy w gminie Zabierzów oraz gminach sąsiednich Krzeszowice i Liszki znajdują się również rezerwaty, takie jak: Dolina Kluczwody, Wąwóz Bolechowicki, Dolina Szklarki, Dolina Racławki i Dolina Eliaszówki i Dolina Mnikowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska