https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybuch gazu na dyskotece. Ranni, panika i ewakuacja. To były ćwiczenia strażaków, ratowników, grup poszukiwawczych

Barbara Ciryt
Warsztaty ratownicze zorganizowane przez Ochotniczą Straż Pożarną Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą Myślenice
Warsztaty ratownicze zorganizowane przez Ochotniczą Straż Pożarną Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą Myślenice Tomasz Szymański
Wybuch butli z gazem podczas dyskoteki, eksplozja, panika, obrażenia ciała u wielu osób przebywających w budynku - taki był scenariusz warsztatów ratowniczych zorganizowanych w Pcimiu przez Ochotniczą Straż Pożarną Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą Myślenice. W warsztatach wzięli udział strażacy z jednostek ochotniczych oraz grup ratownictwa specjalnego, służb medycznych i policji. Pomocą służyły lokalne organizacje i firmy.

- Strażacy działający w grupach poszukiwawczych sami organizują sobie ćwiczenia, szkolenia, warsztaty. Wciąż doskonalimy nasze umiejętności poszukiwawczo-ratownicze - mówi nam Krzysztof Druzgała, prezes Stowarzyszenia Ochotnicza Straż Pożarna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza Myślenice.

Czas ćwiczeń, współpracy i testowania strategii

Myśleniccy strażacy przygotowali scenariusz i zaprosili najpierw do remizy OSP Poręba, a potem do Pcimia na dwudniowe warsztaty, które odbywały się 14 i 15 lutego. Jak poinformowali, to były dwa dni solidnej nauki i praktyki.

Organizatorzy warsztatów mówią, że to był czas intensywnych ćwiczeń, współpracy i testowania strategii, które mogą uratować ludzkie życie. Wspólnie z ratownikami z innych jednostek OSP i GPR, psami poszukiwawczymi i służbami ratunkowymi ćwiczyli, żeby działać szybciej, skuteczniej i bezpieczniej.

Zaczęło się od wykładów na temat:

  • segregacji medycznej na miejscu zdarzenia

  • metod tamowania masywnych krwotoków

  • przypomnienia podstaw badania urazowego na poziomie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

Wybuch gazu, masowy wypadek - to scenariusz

Scenariusz praktycznych działań zakładał, że w wielorodzinnym budynku podczas imprezy dochodzi do rozszczelnienia butli gazowej, a efektem tego jest gwałtowny wybuch. Eksplozja powoduje uszkodzenie elementów konstrukcyjnych czteropiętrowego bloku, to wywołuje panikę. Wiele osób ma obrażenia ciała. Część uczestników dyskoteki z niewielkimi obrażeniami samodzielnie wydostaje się z budynku. Pozostali wymagają udzielenia kwalifikowanej pierwszej pomocy i ewakuacji do szpitala polowego, który został rozłożony na zewnątrz obiektu. Jedna osoba wymagała ewakuacji za pomocą technik linowych z balkonu trzeciego piętra z powodu braku dostępu do klatki schodowej.

Z czym mierzyli się uczestnicy warsztatów?

  • wypadek masowy, po wybuchu butli gazowej w budynku wielorodzinnym,

  • przyjmowanie policyjnego śmigłowca,

  • ratownictwo wysokościowe i ewakuacja poszkodowanego na noszach z trudno dostępnych miejsc,

  • prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej w terenie podczas transportu poszkodowanego quadem z przyczepką,

  • przeszukanie terenu przez psy ratownicze.

Dziesiątki uczestników, pozorantów, pomocników

W warsztatach uczestniczyło 43 pozorantów. Ratownicy mieli okazję ćwiczenia umiejętności jazdy w terenie czterokołowcem z platformą. Była okazja do wymiany doświadczeń i integracji grup ratowniczych.

Jednostki, które wzięły udział w warsztatach:

  • Ochotnicza Straż Pożarna w Pcimiu

  • OSP Poręba

  • Ochotnicza Straż Pożarna w Trąbkach

  • Grupa Ratownictwa Specjalnego OSP Nowy Sącz

  • GRS OSP Kraków

  • Grupa Ratownictwa PCK Kraków

Organizatorów warsztatów wsparli także: OSP Myślenice - Górne Przedmieście, Sekcja Lotnictwa Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach, a także jako pozoranci przedstawiciele Koła Gospodyń Wiejskich w Pcimiu i Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Pcimiu, a także lokalne firmy z różnych branż.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska