https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

I Forum Biznesu Lokalnego w Mogilanach. Przedsiębiorcy i samorządowcy dzielili się doświadczeniami oraz pomysłami na rozwój firm i gminy

Barbara Ciryt
I Forum Biznesu Lokalnego w Mogilanach
I Forum Biznesu Lokalnego w Mogilanach Barbara Ciryt
Sposoby na rozwój gminy, firm, przedsiębiorstw, instytucji, organizacji, dzielenie się doświadczeniami, planami, marzeniami, ale także poznawanie potrzeb lokalnej społeczności i przedsiębiorców - to wszystko było tematem I Forum Biznesu Lokalnego w gminie Mogilany. Zostało ono zorganizowane w Urzędzie Gminy Mogilany w piątek, 7 lutego 2025 r.

Wójt Mogilan Jerzy Przeworski otworzył I Forum Biznesu Lokalnego. Na początek przedstawił powołaną niedawno, bo 30 grudnia 2024 r. Radę Przedsiębiorców przy Wójcie Gminy Mogilany. Jest to 13-osobowe gremium, któremu przewodzi Renata Popławska-Jędryka, wicewójt Mogilan.

Zaczęło się od Rady Przedsiębiorców

Od czasu powołania tej rady, skupiającej ludzi biznesu, rodził się pomysł zorganizowania forum - pierwszego w gminie tego typu spotkania przedsiębiorców.

W Radzie Przedsiębiorców przy Wójcie Gminy Mogilany są przedstawiciele wielu profesji. Od reprezentacji wójta i radnych gminnych, poprzez rolników, którzy także są osobami prowadzącymi swoją działalność, produkcję oraz przedsiębiorców różnych branż: samochodowych, produkcyjnych, usługowych, kosmetycznych.

- Idea jest taka, żeby skupić przedsiębiorców lokalnych, współpracować z nimi, spotykać się i dać im możliwość integracji, rozmów, wymiany doświadczeń. Dotychczas niczego takiego w naszej gminie nie było. Sam przez 20 lat byłem przedsiębiorcą i wiem, że współpraca biznesu z samorządem może wspierać rozwój i gminy, i przedsiębiorstw działających na lokalnym rynku - mówi Jerzy Przeworski, wójt gminy Mogilany.

Plany zrzeszenia młodzieży i seniorów

Szef gminy dodaje, że w planie ma skupienie nie tylko przedsiębiorców, ale całe środowisko lokalne. Dlatego chce powołać w gminie także Radę Młodzieżową oraz Radę Seniorów. Zapowiada, że z końcem lutego na sesji zostaną uchwalone statuty obu organizacji dla młodzieży i seniorów, a potem będzie nabór członków do tych rad.

- Tworząc takie organy dla różnych społeczności naszej gminy będziemy mogli dać wszystkim możliwość wypowiedzenia się, przedstawienia swoich oczekiwań i pomysłów na rozwój gminy o naszych lokalnych społeczności - mówi wójt.

Na I Forum Biznesu Lokalnego zostali zaproszeni przedsiębiorcy i mieszkańcy, którzy mogli posłuchać wykładów, paneli dyskusyjnych, dowiedzieć się czym zajmują się firmy działające na terenie gminy i jakie mają pomysły na kolejne działania biznesowe.

Zadanie na dziś: kształcenie przyszłych kadr

Na mogilańskim forum podkreślano, że biznes idzie w parze z nauką, dlatego pierwszymi panelistkami były przedstawicielki Uniwersytetu A. Frycza Modrzewskiego w Krakowie: dr Agnieszka Bednarczyk-Płachta, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych, zarazem radca prawny oraz dr Katarzyna Myślińska, adiunkt w Katedrze Prawa Finansowego i Samorządu Terytorialnego, starszy asystent sędziego w WSA w Krakowie.

Mówiły o prawie i przedsiębiorczości, roli samorządu we wspieraniu przedsiębiorczości i innowacji oraz o rozwoju kadr dla lokalnego rynku pracy. Wykładom, panelom i dyskusjom przedsiębiorców przysłuchiwały się przedstawicielki Urzędu Pracy Powiatu Krakowskiego.

- Przysłuchujemy się dyskusjom przedsiębiorców, żeby trzymać rękę na pulsie, wiedzieć na jakie kadry jest zapotrzebowanie, jakie są trendy w biznesie, czego oczekują przedsiębiorcy - mówi Dorota Niemiec, dyrektor Urzędu Pracy Powiatu Krakowskiego.

Współpraca biznesu i samorządu. Szansa na ryzyko

Jednym z panelistów - przedsiębiorcą, który planuje w gminie Mogilany otworzyć swój biznes - jest Tomasz Kaleta, prezes zarządu spółki Malinowe Hotele, który swoje sztandarowe obiekty ma w Solcu-Zdroju. Dużą inwestycję planuje także w gminie Mogilany. W Lusinie po wykonaniu odwiertów znalazł lecznicze wody siarczkowe i tam chce wybudować obiekt o charakterze uzdrowiskowo-rekreacyjnym.

- Planuję budowę obiektu basenowo-rehabilitacyjnego. Zakupiłem nieruchomości, które w studium miały zapis "UZ", czyli usługi zdrowia bez możliwości zabudowy. Jednak było zastrzeżenie, że obiekt może powstać, jeśli będzie wykorzystywał miejscowe wody lecznicze. Spełniam te warunki, więc gmina Mogilany uchwaliła odpowiedni punktowy plan zagospodarowania dla tych terenów - mówi Tomasz Kaleta, który należy do mogilańskiej Rady Przedsiębiorców.

Ta nowa inwestycja uzdrowiskowa jest na etapie koncepcji wielobranżowej, już mocno zaawansowanej. - Szacuję, że za około trzy lata powstanie tu w Lusinie pod Krakowem obiekt basenowo-rehabilitacyjny. Obecnie wiem, że jest pozytywne podejście władz gminy Mogilany do przedsiębiorców. To sygnał, że można tu zaryzykować, zainwestować - mówi Kaleta i dodaje, że jego obiekt będzie obsługiwał dziennie około 2 do 3 tys. ludzi.

Rozwój, innowacje, wyzwania i komunikacja

Podczas paneli dyskusyjnych na mogilańskim forum nie zabrakło tematów dotyczących rozwoju firm i zakładów, pokonywaniu przeciwności i nowych wyzwań. Były dyskusje panelowe na temat innowacji, inwestowania i długoterminowego wzrostu. Poświęcono czas również zagadnieniom dotyczącym początkujących przedsiębiorców - rozpoczynających działalność. Rozmawiano o nowych technologiach i ich potencjalnym wpływie na region. Wśród panelistów byli także goście zza granicy.

Poruszano temat komunikacji, a co za tym idzie rozwoju kolei. To zagadnienie, o którym głośno w ostatnim czasie m.in. w gminie Mogilany, bo w planach jest budowa linii kolejowej Kraków-Myślenice.

Niezależnie od miejsca przebiegu tej linii i wielu kontrowersji, które temu towarzyszą, to niezaprzeczalnie kolej jest szansą na rozwój miejsc, do których dociera oraz sposobem na komfortową, ekologiczną, szybką podróż. I w tym duchu przedstawiano temat kolei na mogilańskim I Forum Biznesu Lokalnego.

od 12 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska