Komunikacyjna współpraca Witosówka
Jednym z ciekawych, nowo otwartych kierunków kształcenia w giebułtowskiej szkole Witosówce jest Technik Transportu Drogowego, z czym wiąże się podpisanie porozumienia o współpracy z MPK. Została ona zawarta 5 lutego przez Grzegorza Dyrkacza, wiceprezesa zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego SA w Krakowie oraz Teresę Sieradzką, dyrektorkę Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Wincentego Witosa w Giebułtowie.
- Porozumienie zapowiada przede wszystkim wspólne planowanie i organizowanie programu kształcenia praktycznego i praktyk zawodowych dla uczniów. Będzie ono dostosowane do potrzeb pracodawcy, w tym wypadku do potrzeb krakowskiego przewoźnika - informuje dyrektor szkoły Teresa Sieradzka.
Dzięki współpracy szkoły i krakowskiego przewoźnika, uczniowie, którzy rozpoczęli kształcenie w zakresie transportu drogowego będą mogli odbywać praktyki zawodowe w MPK. Przewoźnik zobowiązał się również do organizowania dodatkowych zajęć pozaszkolnych dla uczniów np. w formie wizyt studyjnych w swojej spółce.
- Bardzo cenimy sobie taką współpracę ze szkołami. Daje to bowiem możliwość wspólnego przygotowania uczniów na konkretne potrzeby i wymagania rynku pracy, w tym takiego przedsiębiorstwa jak MPK w Krakowie. Jednocześnie daje nam możliwość skierowania naszej oferty zatrudnienia do młodych ludzi, którzy często dopiero szukają pomysłu na swoją karierę zawodową - powiedział Grzegorz Dyrkacz, wiceprezes zarządu MPK SA w Krakowie.
"Kompetencje zawodowe kluczem przyszłości". Doradztwo edukacyjne i zawodowe
Podpisanie umowy zbiegło się z konferencją organizowaną przez ZSP w Giebułtowie i Urząd Pracy Powiatu Krakowskiego z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego pt. "Kompetencje zawodowe kluczem przyszłości". Chodziło o promocję szkolnictwa branżowego i doskonalenie wiedzy z zakresu aktualnego stanu rynku pracy.
Podczas konferencji mówiono o wsparciu doradców przy wyborze ścieżki zawodowej, organizacji współpracy firm, zakładów, pracodawców ze szkołami. Przy okazji była prezentacja dobrych praktyk w zakresie kształcenia zawodowego w ZSP Giebułtów m.in. na przykładzie nowo otwartego Technikum Transportu Drogowego. Ważnym punktem konferencji była także promocja partnerów szkoły i dobrych praktyk w branżach: transportowej, hotelarskiej, rolniczej i budowlanej.
Konferencja była skierowana do dyrektorów, pedagogów, nauczycieli doradztwa zawodowego, uczniów szkół podstawowych z powiatu krakowskiego oraz rodziców. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele 12 szkół podstawowych z miejscowości: Celiny, Nawojowa Góra, Raciborowice, Krzeszowice, Zabierzów, Modlnica, Jerzmanowice, Filipowice, Bębło oraz ZSP Giebułtów. W organizacji tego przedsięwzięcia szkołę i urząd pracy wsparła Jurajska Izba Gospodarcza, zrzeszająca pracodawców północno-zachodniej części metropolii krakowskiej.
Edukacja i potrzeby runku pracy
Jak podkreśla dyrektor ZSP w Giebułtowie - obecnie szkolnictwo branżowe rozwija się dzięki wielopoziomowej współpracy szkół, uczelni wyższych, organów prowadzących i przedsiębiorców. Konferencja organizowana w Witosówce udowodniła, że jest to dobry kierunek, zwłaszcza w obliczu dynamicznie zmieniającego się rynku pracy i konieczności uzupełniania wiedzy zawodoznawczej przez kadrę pedagogiczną.
Przy okazji konferencji szkoła pochwaliła się nowym nabytkiem - ciągnikiem do nauki jazdy, który będzie służył do nauki uczniom i dorosłym słuchaczom placówki. Został zakupiony dzięki wsparciu ze Starostwa Powiatowego w Krakowie, które prowadzi szkołę w Giebułtowie i objęło konferencję patronatem honorowym.
W konferencji oprócz uczniów ze szkół z powiatu krakowskiego, uczestniczyli samorządowcy i urzędnicy powiatu krakowskiego oraz gminy Wielka Wieś, przedstawiciele Politechniki Krakowskiej, krakowskiego MPK, Airport Kraków, Hotelu Novotel w Krakowie i firmy Gąska oraz partnerzy z Urzędu Pracy Powiatu Krakowskiego i Jurajskiej Izby Gospodarczej.
- Rozbudowali drogę przez wieś pod Krakowem. Bezpieczniej dla pieszych i kierowców
- Tunel pod zakopianką i trzy kładki tuż pod Krakowem. Można zaczynać prace
- Kolejna gmina przeciw strefie czystego transportu w Krakowie. "Nie do przyjęcia"
- Zanieczyszczona rzeka pod Krakowem. Znów nienaturalny kolor wody. Co na to służby?
