https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory uzupełniające do Senatu 2025 w Krakowie. Poradnik wyborczy. Kto może głosować? Gdzie będą pracowały komisje wyborcze?

Aleksandra Łabędź
ANDRZEJ BANAS
W niedzielę, 16 marca, część mieszkańców Krakowa znów będzie mogła zagłosować. Wybory uzupełniające do Senatu RP odbędą się w okręgu wyborczym nr 33, który obejmuje dziesięć dzielnic w Krakowie. Lokale będą czynne w godz. 7.00-21.00. Kto może oddać głos? Jakie warunki należy spełnić? Oto krakowski poradnik wyborczy 2025.

- Według stanu na 9 marca br., 303 772 wyborców uprawnionych jest do głosowania w wyborach uzupełniających do Senatu - wyjaśnia krakowski magistrat.

W tych dzielnicach Krakowa odbędą się wybory

Wybory odbędą się w okręgu 33 obejmującym krakowskie dzielnice: I – Stare Miasto, V – Krowodrza, VI – Bronowice, VII – Zwierzyniec, VIII – Dębniki, IX – Łagiewniki-Borek Fałęcki, X – Swoszowice, XI – Podgórze Duchackie, XII – Bieżanów-Prokocim oraz XIII – Podgórze.

Dlaczego odbywają się wybory uzupełniające do Senatu?

Zarządzenie prezydenta RP w tej sprawie jest spowodowane wygaśnięciem mandatu senatorskiego w jednym z okręgów wyborczych po rezygnacji senatora Bogdana Klicha, który został chargé d’affaires Ambasady RP w Waszyngtonie.

- Dzięki wsparciu parlamentarzystów reprezentujących Kraków w Sejmie i Senacie inicjatywy podejmowane przez miasto mogą być realizowane w efektywny sposób i służyć poprawie jakości życia mieszkańców całego regionu w perspektywie wieloletniej - podkreślają krakowscy urzędnicy.

Czterech kandydatów

Ewa Sładek, Monika Piątkowska, Adam Roman Berkowicz, Mateusz Małodziński - to czwórka kandydatów w wyborach uzupełniających do Senatu w Krakowie.

Kto może głosować?

Udział w głosowaniu może wziąć obywatel polski, który:

  • w Centralnym Rejestrze Wyborców ujęty jest w stałym obwodzie głosowania na terenie okręgu wyborczego do Senatu numer 33 (dzielnice I, V-XIII miasta Krakowa)

  • najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat

  • nie jest pozbawiony praw publicznych orzeczeniem sądu

  • nie jest ubezwłasnowolniony

  • nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.

Głosują tylko ci wyborcy!

W wyborach uzupełniających do Senatu zagłosować mogą wyłącznie wyborcy stale zamieszkali na terenie okręgu 33 (dzielnice I oraz od V do XIII miasta Krakowa).

Jeśli nie mieszkasz na stałe w którejś ze wskazanych dzielnic – nie będziesz mógł wziąć udziału w tych wyborach.

Pamiętaj, że wybory przeprowadzane są wyłącznie na terenie okręgu 33, zatem - nie zagłosujesz poza Krakowem lub na terenie dzielnic, które znajdują się w innym okręgu wyborczym.

Wniosków nie można już składać

Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania oraz wniosek o zmianę miejsca głosowania można było złożyć do 13 marca. Te możliwości dotyczyły wyłącznie wyborców stale zamieszkałych na obszarze okręgu wyborczego nr 33 (dzielnica I oraz od V do XIII).

Transport do lokali wyborczych dla osób z niepełnosprawnościami

Osoby z niepełnosprawnościami i starsze, mające trudności w poruszaniu się, będą mogły skorzystać z bezpłatnego transportu do i z obwodowych komisji wyborczych na terenie Gminy Miejskiej Kraków. Zapisy będą przyjmowane przez pracowników Wydziału Polityki Społecznej, Równości i Zdrowia, Referatu ds. Problematyki Osób z Niepełnosprawnościami w dniach:

  • od 10 do 14 marca w godzinach 8.00–15.00

  • 16 marca (w dniu wyborów) w godzinach 7.00–21.00

pod numerami telefonów 12 323 32 40 oraz 12 616 50 76.

- Prosimy o zgłaszanie potrzeby dowozu z wyprzedzeniem. Zamawiając przewóz na bieżąco należy liczyć się z sytuacją, że o preferowanej godzinie nie będzie wolnych samochodów i realizacja dowozu będzie możliwa w innych godzinach. Prosimy również o zgłaszanie potrzeby dowozu do obwodowych komisji wyborczych w dniu wyborów najpóźniej do godz. 20.00 tak, aby dowóz mógł zostać zrealizowany przed zamknięciem lokali wyborczych - apeluje magistrat.

Cisza wyborcza

Tak samo, jak w przypadku każdych wyborów, w nocy z piątku na sobotę zacznie obowiązywać cisza wyborcza, która potrwa do końca głosowania w niedzielę.

Czego nie można robić podczas trwania ciszy wyborczej: prowadzić agitacji wyborczej, rozpowszechniać materiałów wyborczych, wygłaszać przemówień, zwoływać zgromadzeń lub też organizować manifestacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska