Droga będzie przebiegła kilkanaście metrów od bloku
Radna miejska Renata Piętka (klub radny KO) napisała w tej sprawie interpelację do prezydenta Aleksandra Miszalskiego. Na początku przypomniała o ostatnim spotkaniu zorganizowanym przez przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Jakuba Koska w dniu 26 listopada 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 40 przy ul. Pszczelnej. Przypomniała również treść petycji, którą mieszkańcy ul. Krokusowej 3 złożyli na początku stycznia br. do krakowskiego magistratu.
Całe to zamieszanie jest spowodowane rezygnacją miasta z budowy ekranów akustycznych przed blokiem przy ul. Krokusowej 3.
- Dlaczego nie ujęto w projekcie ekranów akustycznych tak, aby obejmowały budynek przy ul. Krokusowej 3? Warto nadmienić, że droga 8 Pułku Ułanów będzie przebiegać około 16 metrów od budynku, który ma długość około 80 metrów. Zainstalowany już ekran wzdłuż ul. Krokusowej kończy się obok bloku przy ul. Krokusowej 3 - pisze w interpelacji Renata Piętka.
Radna dopytuje również o to, jakie przesłanki formalno-prawne, bądź też inne muszą zostać spełnione, aby wnioskowany odcinek ekranu mógł zostać zainstalowany.
- Ze względu na prace budowlane, jak i późniejszą uciążliwość drogi zbiorczej, którą będzie ul. 8 Pułku Ułanów, czas montażu wnioskowanego odcinka ekranu akustycznego ma dla mieszkańców istotne znaczenie - podsumowuje radna Piętka.
Mieszkańcy pisali tej sprawie petycję
Mieszkańcy bloku przy ul. Krokusowej nie pozostali bierni w tej sprawie, dlatego przygotowali też petycję, którą złożyli w krakowskim magistracie.
- My mieszkańcy Ruczaju, dokładnie ul. Krokusowej 3 (klatka od I do V) mieszkający wzdłuż powstającej, nowej ul. 8 Pułku Ułanów zwracamy się z uprzejmą prośbą o zainteresowanie podległych panu służb w celu podjęcia odpowiednich działań zmierzających do zainstalowania wzdłuż naszej ulicy ekranu akustycznego. Chcieliśmy nadmienić, iż część Trasy Łagiewnickiej doprowadzonej do naszej posesji przy ul. Krokusowej ma już zainstalowany ekran akustyczny, który kończy się na początku naszego bloku - piszą mieszkańcy.
Jednocześnie wskazują, że jeszcze podczas przeprowadzonej inspekcji ich mieszkań przez firmę, która odpowiada za inwestycję, uzyskali informacje, że firma ta nie ma w planie zamontowania ekranów akustycznych wzdłuż ich bloku.
- Nie zgadzamy się z takim rozstrzygnięciem sprawy. Wiemy doskonale, że trasa ul. 8 Pułku Ułanów docelowo ma połączyć ulice Zawiłą, Kapelanka oraz Brożka i ma stanowić alternatywę dla ul. Kobierzyńskiej i Żywieckiej, czyli de facto ma odciążyć ruch z tych ulic, przekierowując go bezpośrednio obok miejsca naszego zamieszkania. Zdajemy sobie doskonale sprawę, że sytuacja ta poprzez zintensyfikowanie ruchu pojazdów wzdłuż naszego bloku stanie się niezmiernie uciążliwa dla jego mieszkańców. Nadmierne natężenie hałasu w sytuacji, gdy praktycznie wszyscy mieszkańcy od strony nowo powstałej drogi mają usytuowane sypialnie staje się dla nas co najmniej niekomfortowa i praktycznie nie do zniesienia. Niebagatelne znaczenie ma także wysoka akustyczność zamieszkiwanego przez nas bloku oraz fakt uruchomienia przy tej trasie ścieżki rowerowej - piszą mieszkańcy.
Autorzy petycji zaznaczają też, że od 23 lat mieszkają na tym terenie i korzystają z komunikacji miejskiej.
- Codziennie obserwujemy, co dzieje się na drodze w godzinach szczytu komunikacyjnego, jak zakorkowane są ul. Kobierzyńska oraz Żywiecka. Nietrudno zatem wyobrazić sobie, jak będzie wyglądało nasze życie w przyszłości, w sytuacji, gdy wzdłuż naszej ulicy przemieszczać się będą setki, jak nie tysiące pojazdów prywatnych oraz komunikacji miejskiej (przystanek autobusowy usytuowany jest niedaleko naszego bloku) - dodają.
Mieszkańcy wyjaśniają również, że budowana aktualnie trasa znajduje się w odległości ok. 15-16 metrów od ich bloku.
- Niezrozumiałym dla nas jest fakt braku konsekwencji podmiotu realizującego prace budowlane w sytuacji, gdy w zasadzie zainstalowano już ekran akustyczny na ul. Krokusowej, który kończy się niestety obok naszego bloku mieszkalnego. Mamy w związku z tym pytanie do wszystkich podmiotów odpowiedzialnych za projektowanie i przeprowadzenie prac budowlanych, czy zainstalowanie 80 czy też 100 metrów ekranu akustycznego może zdestabilizować czy też zrujnować budżet Miasta i Gminy Kraków - pytają mieszkańcy.
Miasto nie ma dla mieszkańców dobrych wiadomości
- Ekrany akustyczne montowane są w miejscach, gdzie przewiduje się przekroczenie norm hałasu na podstawie analiz hałasu oraz przewidywanego ruchu na danej drodze. Również dla ul. 8 Pułku Ułanów zostały wykonane takie badania i na ich podstawie wskazano miejsca, w których przewiduje się przekroczenia norm hałasu, a tym samym zaprojektowano tam odpowiednie zabezpieczenia akustyczne. Na wysokości budynku przy ul. Krokusowej 3 nie przewiduje się przekroczeń norm hałasu, więc tym samym nie zostały zaprojektowane w tym miejscu ekrany akustyczne - tłumaczy wiceprezydent Krakowa Stanisław Kracik.
Zastępca Aleksandra Miszalskiego przypomina też, że 8 czerwca 2016 r. ówczesny prezydent miasta wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy ulicy 8 Pułku Ułanów (na odcinku od ulicy Zawiłej do skrzyżowania ulic Brożka, Kapelanka, Grota Roweckiego). Jak również dodaje "stwierdzono w niej brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko".
Ekrany akustyczne tylko w ośmiu lokalizacjach
- W toku postępowania organ dokonał analizy towarzyszących przedsięwzięciu uwarunkowań, w tym oddziaływania akustycznego, które określono na podstawie obliczeń, opierając się o prognozy natężenia ruchu. Dla poszczególnych odcinków ulicy wykreślono linie poziomu dźwięku w otoczeniu drogi w 2020 r. oraz dla 2030 r. (stan docelowy). Dla stanu docelowego czyli dla 2030 r. prognozowano wystąpienie lokalnych przekroczeń na terenach podlegających ochronie przed hałasem. Przekroczenia dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku na skraju najbliższej zabudowy mieszkaniowej, zgodnie z analizami, miały wystąpić jedynie lokalnie i wynieść maksymalnie 1-2 dB. Analizy wskazywały, że sytuacja taka może wystąpić jedynie w kilku miejscach, przez które przebiega planowana trasa i dotyczyć będzie wyłącznie terenów zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Ze względu na to zaproponowano zastosowanie ekranów akustycznych przy zabudowie jednorodzinnej w 8 lokalizacjach - zapewnia Kracik.
Tym samym "dla zabudowy wielorodzinnej przy ul. Krokusowej 3 nie wykazano negatywnego oddziaływania planowanej drogi, zatem brak było przesłanek do zastosowania ekranów w tym miejscu" - tłumaczy wiceprezydent.
Światełko w tunelu
- Niezależnie od powyższego informuję, że po wykonaniu ul. 8 Pułku Ułanów i oddaniu jej do użytkowania możliwe będzie wykonanie dodatkowych pomiarów hałasu w celu sprawdzenia czy normy hałasu nie zostają przekroczone. W zależności od wyników będą mogły być wówczas podejmowane stosowne dalsze decyzje, w tym o wykonaniu dodatkowych obiektów - podsumowuje Stanisław Kracik.
