Remonty są nieuniknione, ale ...
Jak zapewnia krakowski magistrat, przebudowa torowiska w ciągu ul Straszewskiego i Piłsudskiego to pierwsze zadanie inwestycyjne, którego częścią będą działania mające łagodzić utrudnienia związane z remontami, tak by wspierać lokalne przedsiębiorstwa.
W związku z tym, 20 lutego w siedzibie Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej odbyło się pierwsze spotkanie konsultacyjne z miejscowymi przedsiębiorcami poświęcone planowanej tymczasowej organizacji ruchu.
- Remonty są nieuniknione i muszą być prowadzone, ponieważ podnoszą komfort życia nas wszystkich. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że mogą one stanowić duży problem dla lokali gastronomicznych, usługowych czy hoteli, przede wszystkim negatywnie wpływać na ich obroty. Pakiet rozwiązań, które wypracowaliśmy, pozwala nam zareagować na ten problem na kilka sposobów. Po pierwsze, przebudować model komunikacji między miastem, wykonawcą i przedsiębiorcami, z położeniem nacisku na dialog, rozmowę i uzgadnianie oczekiwań z możliwościami. Po drugie, możemy poprawić i lepiej egzekwować swobodny i bezpieczny dostęp do tych lokali. Po trzecie, sprawić, żeby były one bardziej widoczne, tak by mieszkańcy wiedzieli, że warto, mimo przejściowych niedogodności, te miejsca odwiedzać i z nich korzystać – mówi zastępca prezydenta Krakowa Stanisław Mazur.
Wspomniany pakiet działań został wypracowany przez zespół składający się z przedstawicieli różnych miejskich wydziałów i jednostek, ale także głównych zainteresowanych w tej sprawie, czyli przedsiębiorców oraz reprezentującą ich Krakowską Kongregację Kupiecką.
Cztery kluczowe obszary
- Zespół zidentyfikował cztery obszary, dla których możliwe jest zaprojektowanie działań poprawiających sytuację przedsiębiorców. Są nimi: komunikacja i przepływ informacji, dodatkowe oznakowanie ulic, dostosowanie zakresu obowiązków wykonawcy prac oraz promocja lokalnych usług i oferty - wyjaśnia krakowski magistrat.
Kluczowe będzie włączenie przedsiębiorców w proces informacyjny i konsultacyjny już na etapie przygotowywania projektu organizacji ruchu przez wykonawcę – jeszcze przed zatwierdzeniem projektu przez miasto. Wówczas każdy przedsiębiorca będzie mógł wskazać swoje oczekiwania, a także zwrócić uwagę na praktyczne problemy, które będą mogły wyniknąć w trakcie planowanego remontu. Tutaj ważną rolę łącznika między miastem a przedsiębiorcami odgrywać będzie Krakowska Kongregacja Kupiecka.
Ponadto kompleksowe informacje dotyczące inwestycji lub remontu znajdować się będą na specjalnej stronie internetowej, a także na ekranach elektronicznych ulokowanych w odpowiednich punktach budowy. Katalog standardów informacyjno-konsultacyjnych obowiązujących wykonawcę będzie częścią ogłoszenia o przetarg (m.in. obowiązek uruchomienia przez wykonawcę punktu informacyjnego na terenie budowy).
- Ważnym elementem o charakterze informacyjnym, ale stanowiącym również wsparcie promocyjne, będzie mapa przedsiębiorców i firm znajdujących się przy danej ulicy, umożliwiająca także wyszukiwanie według branż. Będzie to też wskazówka, jak dotrzeć do krakowskich miejsc z tradycjami, a także punktów, w których pracują rzemieślnicy wykonujący unikalne zawody i należący do branż chronionych - podkreślają krakowscy urzędnicy.
Ostatnim punktem jest konieczność poprawy oznakowania i komunikacji wizualnej firm i przedsiębiorców działających na remontowanych ulicach by pośród ciężkiego sprzętu budowlanego i tymczasowych ogrodzeń można było lepiej je dostrzec.
- Nie mniej ważne jest stworzenie do tego odpowiednich fizycznych warunków umożliwiających realny dostęp do lokali – stąd zobligowanie wykonawców do stosowania obowiązujących w mieście standardów infrastruktury pieszej (bezpieczne przejścia, kładki, podjazdy, zabezpieczenia, tymczasowe ścieżki) - dodaje krakowski magistrat.
