Pod koniec lipca br. opisywaliśmy sytuację pana Pawła, który przy al. 29 Listopada 81 w Krakowie prowadzi sklep zoologiczny - "Strefa Zwierzaka". Jego sklepik wpadł w poważne kłopoty finansowe, ponieważ tuż obok trwa "niekończący się" remont chodnika. Jak tłumaczył nam pan Paweł, wykonawca zapewniał go, że remont potrwa maksymalnie trzy tygodnie. Jak się jednak okazało, remont, który miał zakończyć się w marcu br., trwa do dzisiaj. Wszystko za sprawą prowadzonej przy al. 29 Listopada inwestycji związanej z budową ścieżki rowerowej. Po rozpoczęciu prac pojawiły się pewne problemy. Roboty wymagały przeprojektowania, a także uzyskania niezbędnych zgód - co ostatecznie stało się przyczyną kilkumiesięcznego opóźnienia. W tym czasie pan Paweł zaczął tracić klientów, którzy mieli problem z dotarciem do jego sklepu.
Więcej na ten temat pisaliśmy w tekście:
Teraz miasto wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców i przedstawia propozycje, które mają na celu ułatwić działalność tych miejsc w trakcie trwających tuż obok remontów. Wśród propozycji znalazło się między innymi: dodatkowe oznakowanie na remontowanej ulicy, zmiany w uchwale krajobrazowej umożliwiające przedsiębiorcom lepsze dotarcie do klientów, katalog standardów informowania i prowadzenia prac budowlanych, zapewnienie bezpiecznego przejścia do lokalu. Miasto zapewnia, że przedsiębiorcy otrzymają należyte wsparcie, by mogli ochronić swoje biznesy w trakcie trwających tuż obok remontów.
– We wrześniu, po przeprowadzeniu szerokich konsultacji, przedstawimy cały pakiet naszych propozycji – podkreśla zastępca prezydenta Krakowa Stanisław Mazur.
Wśród rozwiązań, nad którymi pracuje nowo powołany zespół jest m.in. zapewnienie dodatkowego oznakowania na remontowanej ulicy. Znajdzie się tam informacja o działających na danej ulicy przedsiębiorcach, aby przypomnieć krakowianom, że wciąż mogą korzystać z tych samych usług i sklepów, co przed remontem. Na tablicach umieszczone będą także kody QR prowadzące do strony internetowej ze wszystkimi danymi na temat remontu, w tym także o aktualnych zmianach dojazdu i z mapami dojścia do firm.
Kolejnym planowanym działaniem jest wprowadzenie zmian w uchwale krajobrazowej oraz w uchwałach o parkach kulturowych, które uwzględniałyby możliwość dodatkowej identyfikacji podczas trwających prac budowlanych. To konieczny krok, ponieważ wspomniane dodatkowe tablice informacyjne wymagają takich zmian w prawie lokalnym.
- Następną propozycją jest stworzenie, we współpracy z przedsiębiorcami i reprezentującymi ich organizacjami, katalogu standardów dotyczących informacji i konsultacji związanych z remontem, a podejmowanych przez jego wykonawcę. Standardy te będą wpisywane do postępowania przetargowego jako obligatoryjne. Przedsiębiorcy reprezentowani przez zrzeszającą ich organizację będą mogli wskazać, jakie zagadnienia są dla nich najważniejsze, jeszcze przed rozpoczęciem całej procedury przetargowej. Dodatkowo, wykonawca remontu będzie zobowiązany do stosowania opracowanych przez Miasto standardów infrastruktury pieszej. Wszystko po to, aby zapewnić realne i bezpieczne dojście do lokali w trakcie trwania prac budowlanych - informują krakowscy urzędnicy.
Zastępca prezydenta Krakowa Stanisław Mazur zapewnia również, że trwają prace nad pakietem zmian o charakterze kompensacji finansowej.
- Nasze pomysły muszą być jednak uzgodnione z Regionalną Izbą Obrachunkową – dodaje Stanisław Mazur.
Propozycje, o których mowa, będą konsultowane z przedsiębiorcami. We wrześniu zostanie przeprowadzone spotkanie z przedstawicielami różnych środowisk.
Nowe zasady w polskiej ortografii
