System, który działa od dwóch lat pozwala także kontrolerom na zablokowanie możliwości zakupów biletów w konkretnym pojeździe, po rozpoczęciu kontroli biletów.
Jak tłumaczy Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie, od wprowadzenia systemu, sprzedaż biletów do kasowania poprzez aplikacje znacznie wzrosła, w 2019 roku sprzedano 6 742 244 biletów za łączną kwotę ponad 20 milionów (20 322 013,56 zł), dane z 2023 roku (po wprowadzeniu systemu zabezpieczającego) pokazują znaczny wzrost, sprzedano 27 236 275 biletów na łączną kwotę prawie 100 milionów (99 548 424,99 zł).
- Przez cały ten czas wsłuchiwaliśmy się w merytoryczne głosy pasażerów, najważniejszymi dwoma punktami było inne niż dotychczas usytuowanie naklejek z numerami bocznymi. Do tej pory naklejki były nad każdym kasownikiem i pojawiały się głosy, że pasażerowie wchodząc do pojazdu, nie mogli zlokalizować numeru bocznego pojazdu. Dlatego do 19 października we wszystkich pojazdach KMK zostaną naklejone nowe zaktualizowane naklejki, które zostaną bardziej rozproszone w pojeździe, a tym samym bardziej dostępne dla pasażerów - wyjaśnia Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie.
Nowością będzie również wprowadzenie kodu QR na naklejkach.
- Dzięki temu pasażer będzie mógł już w drodze z przystanku do pojazdu zaznaczyć odpowiedni dla siebie bilet, a natychmiast po wejściu do pojazdu będzie mógł zeskanować kod QR, który uzupełni numer boczny pojazdu, przyśpieszając tym samym procedurę zakupu biletu - wyjaśnia ZTP.
Nowe zasady w polskiej ortografii
