Jakub Kosek (klub radnych Koalicja Obywatelska) przewodniczący Rady Miasta Krakowa zwraca uwagę na konieczność podjęcia działań mających na celu poprawę punktualności kursowania linii autobusowej nr 139.
- Mieszkańcy licznie zgłaszają problem opóźnień na tej trasie, co znacząco utrudnia codzienne dojazdy do pracy czy szkół. Linia 139 jest jedną z kluczowych tras komunikacji miejskiej, łączącą wschodnie i zachodnie rejony miasta. Niestety, ze względu na długość trasy oraz natężenie ruchu na kluczowych odcinkach autobusy często notują znaczne opóźnienia - podkreśla Kosek.
Przewodniczący RMK przypomina też, że w przeszłości podjęto już działania mające na celu poprawę sytuacji, tj. skrócenie trasy linii 139 oraz uruchomienie nowej linii 199, aby odciążyć najbardziej zakorkowane odcinki.
- Niemniej jednak, problem opóźnień nadal występuje, co wskazuje na konieczność wdrożenia dalszych rozwiązań - zaznacza.
Które odcinki są najbardziej problematyczne?
Przewodniczący RMK pyta prezydenta miasta m.in. o to czy planowane są analizy dotyczące aktualnej trasy linii 139, mające na celu identyfikację najbardziej problematycznych odcinków oraz określenie przyczyn opóźnień.
- Największe zakłócenia w funkcjonowaniu linii 139 odnotowuje się na obszarze Nowej Huty, głównie w ciągu ulic Obrońców Krzyża i Mikołajczyka oraz na dojeździe do ronda Piastowskiego - wyjaśnia wiceprezydent Krakowa Stanisław Kracik.
Nowa linia tramwajowa pomoże?
Zastępca prezydenta Aleksandra Miszalskiego dodaje też: - Linia 139 zapewnia połączenie rejonu Nowej Huty i Prądnika Czerwonego z Alejami Trzech Wieszczów i rejonem Miasteczka Studenckiego, zatem odpływ pasażerów z komunikacji autobusowej do transportu tramwajowego po otwarciu nowej linii tramwajowej do Mistrzejowic może być niewielki. Aktualnie nie są przewidziane dodatkowe rozwiązania odciążające poszczególne linie autobusowe.
Co z systemem monitorowania opóźnień?
- Czy możliwe jest wdrożenie bardziej efektywnego systemu monitorowania i informowania pasażerów o rzeczywistych opóźnieniach na trasach linii autobusowych? - pyta też radny Kosek i wyjaśnia, że rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie aplikacji mobilnej, umożliwiającej śledzenie aktualnej lokalizacji autobusów w czasie rzeczywistym.
Stanisław Kracik w odpowiedzi na interpelację wylicza: - Informacje o opóźnieniach pojazdów są generowane przez systemy pojazdowe oraz przechowywane w specjalistycznych plikach GTFS RT, które znajdują się na powszechnie dostępnej stronie internetowej. Z informacji tych korzystają niektóre aplikacje mobilne, np. JakDojadę. Lokalizacja autobusów obsługujących linię nr 139 jest w części dostępna w funkcjonujących aplikacjach mobilnych, jednak niektóre starsze pojazdy nie posiadają autokomputerów. W najbliższym czasie planowane jest wprowadzenie do ruchu nowych pojazdów, które będą wyposażone w odpowiednie urządzenia umożliwiające śledzenie ich lokalizacji.
