Podczas rozstrzygania tegorocznego programu "Ochrony Zabytków" okazało się, że Zamek Tenczyn został doceniony - zarówno jego znaczenie, walory historyczne i architektoniczne, a także podejmowana w jego murach działalność Fundacji New Era Art. Wniosek zarządców zamku zdobył uznanie gremium oceniającego i znalazł się na szczycie tabeli z rozstrzygnięciem programu "Ochrona Zabytków".
- Zadanie "Rudno, ruiny zamku Tenczyn (XIV w.): prace konserwatorskie i roboty budowlane w celu zabezpieczenia ruin – etap XIV" zgłoszone przez wnioskodawcę - Jana Potockiego - otrzymało bardzo wysoką ocenę (92/100 punktów) oraz rekordową dotację w wysokości 2,26 mln złotych! - czytamy w mediach społecznościowych Zamku Tenczyn.
Tenczyn otrzymał ministerialną dotację kolejny raz, bo dotacje zdobywa od 2010 roku. Na przestrzeni lat te przyznawane kwoty były od kilkuset tysięcy do 1,75 mln zł - takie duże pieniądze na ratowanie ruin tej warowni wpłynęły w 2020 roku. Teraz otrzymał jeszcze większe.
- To największa dotacja w piętnastoletniej historii prowadzenia prac zabezpieczających na Zamku ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz najwyższa jednostkowa przyznana w tym roku dotacja w skali całego kraju - chwalą się przedstawiciele Zamku Tenczyn.
Wniosek do ministerstwa w sprawie dotacji wsparli eksperci - dr Jan Janczykowski oraz Maria Filipowicz. Od lat obiekt i działania właścicieli wspierają także samorządowy z gminy Krzeszowice, powiatu krakowskiego oraz województwa małopolskiego.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotuje prace prowadzone w ruinach Zamku Tenczyn od 2010 roku. Jak czytamy w informacjach zarządców - początkowo w roli wnioskodawcy i inwestora występowała gmina Krzeszowice (ze względu na trwające postępowanie reprywatyzacyjne). Od 2012 roku po podpisaniu porozumienia gminy z Janem Potockim (będącym wówczas jednym ze spadkobierców hrabiego Adama Potockim) wkład własny gminy potrzebny do aplikowania w ministerialnym konkursie zabezpieczał Jan Potocki.
Od kilku lat prace zabezpieczające są prowadzone - przy ministerialnym wsparciu - przez właściciela obiektu. Dotąd zabezpieczono większość zabudowań Zamku Górnego i część murów obwodowych. Kolejna dotacja pozwoli na kontynuowanie prac.
- Ruszyła budowa węzła na zakopiance pod Krakowem. Duże zmiany dla kierowców i pieszych
- Kierowcy muszą poczekać. Budowa drugiego etapu ważnej trasy pod Krakowem opóźnia się
- Nowy rezerwat przyrody pod Krakowem. To niezwykłe, niemal niedostępne miejsce
- Kanibale w Ojcowskim Parku Narodowym. Mroczna historia Jaskini Maszyckiej
