Wielkie zainteresowanie uniwersytetem
Zainteresowanie działalnością Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku Gmina Krzeszowice jest ogromne. W styczniu ogłoszono rekrutację słuchaczy-seniorów. Zgłosiło się znacznie więcej osób niż sale wynajmowane przez UTW mogą pomieścić.
- Obecnie grono uczestników naszego uniwersytetu liczy 120 osób, a dodatkowe 50 osób mamy na liście rezerwowej. Obecnie po inauguracji najważniejsze dla mnie jest to, że słuchacze UTW są zainteresowani edukacją, wykładami oraz zadowoleni z naszej rozpoczynającej się działalności - mówi Anna Dziedzic-Michalska, prezes Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku Gmina Krzeszowice.
Oczywiście UTW może skupiać setki osób, ale do organizacji spotkań, wykładów, warsztatów potrzebne są przestronne sale. Obecnie rozpoczynający działalność UTW w Krzeszowicach takimi nie dysponuje. Jednak nie odsyła chętnych, a tworzy listę rezerwową. Organizatorzy tego edukacyjnego przedsięwzięcia dla seniorów przygotowali się do letniego semestru roku akademickiego. Inauguracyjne spotkanie zostało zorganizowane w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Krzeszowicach.
Organizatorzy nowej organizacji edukującej seniorów w Krzeszowicach jest Zarząd Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku Gmina Krzeszowice w osobach: prezes Anna Dziedzic-Michalska, Dariusz Kaczara, Bożena Janowicz, Magdalena Zdechlik, Nina Kurdziel, Iwona Palus oraz członkinie Komisji Rewizyjnej; Beata Malczyk i Ewa Rogóż-Klocek oraz członkowie założyciele: Grażyna Gaj, Irena Godyń i Monika Mnich.
Natomiast inicjatorką utworzenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Krzeszowicach jest pochodząca z gminy Krzeszowice Dorota Marek, posłanka na Sejm RP.
Akademicka pieśń i przyrodnicze ciekawostki
Uroczystość rozpoczynającą edukacyjna przygodę seniorów prowadziła prezes zarządu UTW Anna Dziedzic-Michalska. Całość rozpoczęła się od występ chóru „Rapsodia” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Chrzanowa pod dyrekcją Jerzego Zieglera. Muzycy wykonali tradycyjną pieśń akademicką Gaudeamus Igitur, tworząc wyjątkową atmosferę.
Podczas uroczystości zaprezentował się zespół wokalno-muzyczny w osobach Anna Gertner – wokalistka i Jarosław Bester – akordeonista. Natomiast inauguracyjny wykład „Co się stało z przyrodą?” wygłosił prof. dr hab. inż. Kazimierz Wiech. W wystąpieniu swoim skłaniał słuchaczy do refleksji nad zmianami jakie zaszły w środowisku naturalnym i motywował do działań na rzecz ochrony przyrody.
Słuchaczom towarzyszyli przedstawiciele parlamentu, władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych, instytucji oraz organizacji lokalnych i regionalnych, a także partnerzy UTW, sponsorzy i wolontariusze.
Organizatorzy uroczystości wskazywali, że uniwersytet jest miejscem, które pozwala rozwijać pasje osobom starszym, poszerzać wiedzę, działać aktywnie, inspirować się działaniem innych, budować relacje. Uczestnicy spotkania przypominali, że uczenie się i rozwój nie mają wieku i powtarzali cytat: ”...serce nie ma zmarszczek…”
Naukowy patronat poprawia jakość kształcenia
Prezes Stowarzyszenia UTW poinformowała, że ta krzeszowicka organizacja zyskała patronat naukowy Akademia WSB z Dąbrowy Górniczej, co przyczyni się do podniesienia jakości kształcenia, profesjonalnego działania i poszerzenia oferty edukacyjnej dla seniorów.
W obecnym semestrze akademickim przygotowano różnorodny program zajęć – od wykładów o historii, kulturze, z zakresu medycyny, po warsztaty tematyczne, lektoraty z języka angielskiego i zajęcia ruchowe.
Spotkanie seniorów było także okazją do przekazania ważnego odznaczenia jednej z uczestniczek UTW. Otóż decyzją Zarządu Województwa Małopolskiego nadano Srebrną Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski - Ninie Kurdziel, członkini Zarządu Stowarzyszenia UTW Gmina Krzeszowice. Odznaczenie przekazał Grzegorz Małodobry, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego.
Uniwersytety dla seniorów w powiecie krakowskim
W powiecie krakowskim działały dotąd trzy uniwersytety trzeciego wieku. Najstarszy Podkrakowski Uniwersytet Trzeciego Wieku prowadzi Stowarzyszenie Porozumienie Podkrakowskie.
Przed kilkoma laty powstały kolejne: Uniwersytet Trzeciego Wieku w Słomnikach prowadzony przez tamtejsze centrum kultury oraz Zielonecki Uniwersytet Trzeciego Wieku działający pod opieką Stowarzyszenia Wspierania Rodziny i Społeczności Wiejskiej Zachariasz w porozumieniu z centrum kultury w Zielonkach. Wszystkie te uniwersytety skupiają seniorów, angażują w ciekawe inicjatywy, wykłady, spotkania oraz wycieczki i imprezy, edukują i dbają o rozwój swoich słuchaczy.
- Tropem Wilczym biegli pod Krakowem. Najmłodszy zawodnik miał trzy miesiące
- Darcie pierza pod Krakowem. Karnawał, folklor, fruwający puch i smakołyki
- Mnóstwo wspaniałych gości, jeszcze więcej wspomnień. Tak świętowaliśmy 80. urodziny!
- W liceum krzeszowickim zmiana dyrektora. Wieloletnia szefowa przechodzi na emeryturę
