https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Marzyliście o tym, by nocą przejść się po wawelskich komnatach? Będzie okazja! W maju Noc Muzeów w Krakowie

Anna Piątkowska
Noc Muzeów to okazja, by po zmroku zajrzeć do muzealnych zakamarków
Noc Muzeów to okazja, by po zmroku zajrzeć do muzealnych zakamarków ANNA KACZMARZ / DZIENNIK POLSKI
16 maja do krakowskich muzeów znowu ustawią się kolejki. Tego dnia odbędzie się bowiem tegoroczne edycja Nocy Muzeów, podczas której na nocne zwiedzanie zaprosi ponad 60. instytucji.

„1000-lecie korony polskiej” to hasło tegorocznej, 21. odsłony Nocy Muzeów.

Krakowskie muzea i galerie zaproszą do swoich przestrzeni na zwiedzanie bezpłatnelub za bilet wstępuw cenie 5 zł. Dzieci dolat 7 mają wstęp bezpłatny.

Na niektóre wydarzenia obowiązują rezerwacje. W kilku wielooddziałowych muzeach raz zakupiony bilet nie umożliwia wejścia do wszystkich oddziałów. W niektórych placówkach obowiązują rezerwacje.

Jakie atrakcje w Noc Muzeów w Krakowie?

Nocne zwiedzanie muzeów niezmiennie przyciąga tłumy chętnych, by w niecodziennych okolicznościach odwiedzić muzealne zakamarki. Na tę szczególną noc w roku muzealnicy przygotowali dodatkowo wiele atrakcji. Co czeka krakowian w tym roku? Oto kilka podpowiedzi, gdzie zajrzeć w Noc Muzeów.

  • Będzie okazja, by zobaczyć wawelskie komnaty po zmroku. Zamek Królewski na Wawelu zaprasza od godz. 19.00 do północy do Sali Senatorskiej, Reprezentacyjnych Komnat Królewskich na wystawę współczesnego artysty Łukasza Stokłosy „Elegie”, a także do Ogrodów Królewskich, gdzie będzie prezentowana wystawa czasowa rzeźby Magdaleny Abakanowicz. Na dziedzińcu arkadowym zaplanowano występ Baletu Dworskiego Cracovia Danza.

  • Wiele atrakcji na Noc Muzeów przygotował Ogród Doświadczeń. Znalazły się wśród nich m.in. eksperymentalny pomiar liczby π, wybuchy ciekłego azotu, a z okazji 1000-lecia Korony Polskiej uczestnicy zajęć wykonają koronę z siarki nazywanej złotem chemików. Zajęcia w Ogrodzie Doświadczeń potrwają od godz. 18.00 do 22.00, wstęp 5 zł. W kinie sferycznym, znajdującym się wewnątrz kopuły Planetarium, odbędą się seanse filmowe (wymagana jest rezerwacja).

  • Muzeum Krakowa zaprosi najmłodszych do swojej siedziby głównej w Krzysztoforach na przedstawienie „Legendarna podróż przez wieki śladem królewskich insygniów” (wstęp bez rezerwacji, do udziału upoważnia bilet wstępu na wystawę).

  • Od godz. 19.00 do 1.00 będzie można zwiedzić z przewodnikiem Wieżę Ratuszową, Barbakan i zajrzeć do średniowiecznego Krakowa w podziemnym oddziale Muzeum Krakowa na Rynku Głównym.

  • Atrakcją będzie z pewnością rejs galarami - 18.00 (limit miejsc: 20 osób); 19.00 (20 osób); 20.00 (10 osób), które popłyną Wisłą z Bulwaru Rodła do miejsc uwiecznionych na dawnych zdjęciach Krakowa.

  • Przed Gmachem Głównym MNK stanie pracowni alchemika – „Alchemia pod patronatem polskich królów". Jak informują muzealnicy, pokaz ma charakter otwarty, można dołączyć w dowolnym momencie. (godz. 19.00 – 23.00)

  • Pokaz parzenia herbaty, warsztaty pisma japońskiego i origami, tworzenie pocztówek z japońskimi motywami to z kolei atrakcje planowane przez Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

  • Nowohucki oddział Muzeum Krakowa zaprosi tej nocy na oprowadzanie połączone ze zwiedzaniem budynku dawnego kina Światowid (godz. 19.00), które w krótce przejdzie generalny remont. Jakie tajemnice skrywa budynek? O tym dowiedzą się zwiedzający podczas nocnej wycieczki. Atrakcją Nowej Huty będzie niewątpliwie także zwiedzanie nocne schronów i wystawy stałej „Stan zagrożenia”. Muzealnicy zapraszają także na spacer śladem nowohuckich schronów.

  • Wśród wielu innych atrakcji Muzeum Lotnictwa zaplanowało grę edukacyjna związaną z 1000-leciem Królestwa Polskiego: „Poszukiwanie Króla” (godz. 19.00 – 23.30).

  • Zakończenie Nocy Muzeów obowiązkowo należy zaplanować na Klinach. Od godz. 20.00 do północy na terenie Muzeum Ruchu Harcerskiego będzie płonęło ognisko - to okazja, by zjeść kolację pod gwiazdami. Organizatorzy zachęcają do zabrania własnych przysmaków, kijki do kiełbasek będą na miejscu (wstęp bezpłatny, bez rezerwacji).

  • Wcześniej jednak koniecznie trzeba się udać na tańce do Wyspiańskiego. Od godz. 20.00 do 22.00 na dziedzińcu Muzeum Wyspiańskiego będzie trwał wieczór taneczny. (W przypadku deszczu wydarzenie zostanie odwołane).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska