https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Park Terapeutyczny z amfiteatrem i tężnią solankową czeka na odbiór. To będzie turystyczny hit gminy Łabowa

Alicja Fałek
Park Terapeutyczny w Łabowej czeka jedynie na odbiór i będzie można tam organizować różnego rodzaju wydarzenia. Już jednak można udać się na spacer
Park Terapeutyczny w Łabowej czeka jedynie na odbiór i będzie można tam organizować różnego rodzaju wydarzenia. Już jednak można udać się na spacer Damian Radziak
To atrakcja dla każdego, która dzięki zasadzonym kwiatom, bylinom i krzewom, a także tężni solankowej będzie służyć mieszkańcom Łabowej oraz odwiedzającym miejscowość turystom przez cały rok. Mowa o Parku Terapeutycznym, który powstał niemalże w centrum Łabowej (pow. nowosądecki). Miejsce czeka jedynie na odbiór, by mogło zostać oficjalnie oddane do użytku. Będzie turystyczny hit?

Takiego miejsca na Sądecczyźnie jeszcze nie było. Park Terapeutyczny, który powstał nad brzegiem rzeki Kamienica Nawojowska w pobliżu kościoła oraz Centrum Rehabilitacji TUKAN, służyć będzie mieszkańcom i turystom przez cały rok. Prace związane z zagospodarowaniem terenu zostały zakończone, a gmina złożyła dokumenty konieczne do odbioru inwestycji.

- Mieliśmy nadzieję, że uda nam się zorganizować już w tym miejscu Jesień Łabowską ale obawiamy się, że nie otrzymamy jeszcze wszystkich zezwoleń. Niestety, procedury trwają długo – mówi Marta Słaby, wójt gminy Łabowa. - Cieszymy się jednak, że to miejsce powstało, a niedługo będzie można je w pełni wykorzystywać. Jestem przekonana, że park będzie przyciągać nie tylko infrastrukturą i otoczeniem.

Za ponad 4,3 mln zł, z czego prawie 4 mln zł to dofinansowanie z Polskiego Ładu, w Łabowej powstało miejsce, które ma służyć odpoczynkowi i wyciszeniu poprzez kontakt z naturą. W Parku Terapeutycznym przygotowano alejki spacerowe, są ławki i stoły piknikowe oraz bujane ławki. Jedną z atrakcji jest klomb z oczkiem wodnym oraz fontanną. O poprawę zdrowia będzie można zadbać, spędzając czas w tężni solankowej. Do tego powstał amfiteatr z zadaszoną sceną, drewniane kioski oraz zaplecze sanitarne. Jest też siłownia pod chmurką, parking dla samochodów osobowych, a także stojaki na rowery oraz dwa punkty obsługi rowerzystów wyposażone w narzędzia i pompkę do rowerów.

- Motywem łączącym poszczególne elementy są plastry miodu. W końcu nasza gmina słynie między innymi właśnie z nich – zaznacza wójt Łabowej. - To, co wyróżnia nasz park, to specjalnie wydzielone miejsce do hortiterapii, która oparta jest na pracy i wypoczynku w ogrodzie. Postaraliśmy się, żeby to miejsce było też dostępne dla osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza ruchowymi.

Marta Słaby dodaje, że gmina planuje na terenie parku organizować różnego rodzaju wydarzenia. Na pewno będą jarmarki na Boże Narodzenie i Wielkanoc, podczas których swoje rękodzieło i wyroby będą mogli prezentować lokalni wystawcy.

- Chcemy też udostępniać kioski naszym paniom z kół gospodyń wiejskich i lokalnym sprzedawcom. Chcemy, by to miejsce z jednej strony przyciągało swoimi walorami ale od czasu do czasu dać mieszkańcom i turystom coś więcej – podkreśla wójt.

Pustynia Błędowska, czyli największa atrakcja turystyczna w powiecie olkuskim

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska