Miejska spółka Zakład Utylizacji Odpadów, która na zlecenie gminy przygotowuje nowe oznakowanie, ma je zamontować do 9 marca.
Oprócz znaków pojawią się też słupki i donice. Wszystko po to, aby ograniczyć dostęp samochodów, których kierowcy dziś wjeżdżają na płytę Rynku bez skrępowania, choć nie powinni. - Teraz oprócz zatoczki dla niepełnosprawnych jakiekolwiek parkowanie w obrębie płyty bez zezwolenia jest nielegalne - przypomina główny architekt UMiG Artur Szumiec.
Jak informuje, przy istniejącej dziś na płycie Rynku zatoczce dla niepełnosprawnych stanie znak zakazu wjazdu. Będzie dotyczył także niepełnosprawnych, dla których w zamian mają zostać wydzielone nowe miejsca. I tak koperty pojawią się m.in. przy ul. Kościuszki, ul. Królowej Jadwigi, na początku ulicy Średniawskiego, przy budynku TS Sokół oraz przed budynkiem Urzędu Miasta i Gminy. Przed magistratem, gdzie przybędzie miejsc oraz na ul. Królowej Jadwigi po zmianach mają też parkować mieszkańcy Rynku.
Taki sam znak zakazu, jak od strony wjazdu do zatoczki (vis-à-vis ul. Piotra Skargi), stanie też na rogu Rynku i ul. Klakurki.
Wjazd na płytę będą miały tylko: straż pożarna, policja, straż miejska, pogotowie ratunkowe, służby porządkowe i techniczne, posiadacze zezwolenia UMiG oraz zaopatrzeniowcy sklepów i lokali, przy czym ci ostatni tylko i wyłącznie na czas wyładunku w godzinach od 17 do 7. Wjazd dla nich będzie możliwy w miejscu obecnej zatoczki dla niepełnosprawnych oraz na rogu Rynku i ul. Klakurki. Samochody zaopatrzenia nie mogą mieć masy większej niż 2,5 tony, jako że takie ograniczenie obowiązuje na jedynej prowadzącej do Rynku drodze (ul. Kościuszki).
- Rynek nie może być wielkim parkingiem i tym podyktowane są plany zmniejszenia ruchu samochodów w tym obrębie oraz ograniczenie parkowania na jego płycie. Rynek ma służyć głównie spacerowiczom, a każdy ma się tutaj czuć bezpiecznie - mówi Artur Szumiec, główny architekt UMiG.
Za zamianami przemawiają też względy estetyczne.
Nowa organizacja ruchu jest spójna z założeniami i projektem rewitalizacji Rynku, która nastąpi, jeśli gminie uda się pozyskać na to środki unijne. Wniosek został złożony i jest teraz oceniany. Projekt zakłada wymianę nawierzchni Rynku, wyposażenie go w elementy małej architektury (powstanie m.in. fontanna posadzkowa), nasadzenia zieleni.
Przesunięty w kierunku południowym ma też zostać Pomnik Niepodległości, tak aby wygodniej dało się przy nim organizować uroczystości patriotyczne.
Zmiany mają przybliżyć wygląd Rynku do historycznego wyglądu z lat 30-tych XX wieku.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 1. Dlaczego wychodzimy na pole?
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto